Quantcast
Channel: Trail O – O-news.cz
Viewing all 46 articles
Browse latest View live

Sloupek reprezentanta: Tomáš Leštínský

0
0

V Českém svazu orientačních sportů má své místo i sekce s nejmenší členskou základnou: Trail-O. Dnešní trailový Sloupek reprezentanta si pro nás připravil Tomáš Leštínský, který není v této disciplíně pouze reprezentantem, ale také výborným mapařem a pravidelným pořadatelem závodů. Lešťa nás v následujících odstavcích uvede do světa tohoto netradiční o-odvětví.

Takže zdravim všechny čtenáře O-news. Na vysvětlenou, čeho že jsem to reprezentant (pro ty, kdo o mně jako reprezentanovi v životě neslyšeli), představim trochu Trail-O. Když pominu PíáR definici, že je to integrační sportovní disciplína, kde spolu může soutěžit člověk na vozejku a chodící společně na jedné trati, tak v kostce je to závod ve čtení mapy. Čas nerozhoduje, důležité je uhodnout, jestli v kolečku na mapě stojí lampion nebo ne. Zdá se to snadné, že jo? Takže abychom to zkomplikovali, má to i nějaký svoje pravidla. Předně se chodí jenom po cestách a na lampiony v terénu se jenom kouká. Rádi si taky hrajeme na stranu objektu, patu, okraj nebo oblíbenou část. V popisech je to ten předposlední sloupec, co při orienťáku v podstatě nepotřebujeme. Ten je v Trailu ale zásadní, je totiž rozdíl, zda je lampion na patě či části jedné kupy.

Typický trailový obrázek – závodník zadumaný do mapy.

Já jsem se k tomuhle sportu nachomýtnul během jedný zimní ligy v Hradci Králové. Šel jsem to těm “trailistům” ukázat, přeci jen jako mapař mám o mapě myslím docela dobrou představu a pár vozejků se zdálo být snadnou kořistí. Neznalost pravidel mě výsledkově ale poslala do kanálu. “To teda ne, blbce ze mě nikdo dělat nebude”, řekl jsem si, nastudoval základní set pravidel a vyhrál Mistrovství republiky. Pak ještě jednou, skoro všechny domácí závody, takže si mě komise reprezentace Trailu všimla a poslala mě do světa.

Hned první výlet do Francie byl korunován úspěchem. Na klasické trati jsem si stoupnul na velkou bednu na 4.místo a cítil se fakt olympijsky. Pak přišlo Skotsko (TrailO má svá mistrovství každý druhý rok jinde, než orienťák), kde přišla trochu sprcha a byl jsem rád za první dvacítku. Finsko bylo zas lepší, finále v TempO (to je druh Trailu, co spočívá v řešení kontrol z jednoho místa na čas) jsem sice pokazil, ale do desítky to bylo. V Itálii mě čekala opět velká bedna, Chorvatsko předloni pak opět jen finále TempO (když jsem vyhrál semifinále). Tolik asi moje úspěchy na poli sportovní reprezentace.

Lešťův skvělý výsledek: 4. místo na MS ve Francii v roce 2011.

Úspěchy na poli pořadatelském (což se dá vlastně taky zahrnout do reprezentace ČR, když jde o mezinárodní závody) mám v šuplíku taky, mimo několika Evropských pohárů je to především loňské ME v Jeseníku, kde byl Trail od map přes stavbu tratí po vyčítání čipů moje práce. Že se akce povedla poznáte, když za váma závodníci přijdou a řeknou, že to bylo pěkný. A tohle prý bylo. 😉
Co se plánů do budoucna týká, tak to není jen na mně. Loni, protože se nám narodil syn Vojta, jsem MS vypustil, no a letos se uvidí, jestli získám divokou kartu a přidám další úspěchy. Nominační kriteria jsou nastavena poněkud nezvykle, v podstatě jedou na MS tři lidi, ze kterých jeden jde na divokou kartu a dva se rekrutují z rankingu. Ano, my máme i ranking! Snaha o zajištění dostatečné bodové žně žene závodníky po celé Evropě, především proto, že soutěžní komise si usnadňuje práci a namísto zajištění domácích závodů vybere několik zahraničních a ty do rankingu zařadí. V Česku například letos máme momentálně tři závody. To je míň než LOBů! Za téhle situace poněkud překvapí odmítání domácích pořadatelů a dá se v podstatě říct, že soutěžní komise momentálně brzdí rozvoj TrailO v ČR. Takže těžko říct, co bude dál.

Tak který z nich je ten uprostřed kolečka? Ten vlevo, ten uprostřed, nebo snad žádný? Toť klasická otázka na každé kontrole.

Rád bych ještě závěrem tohohle nudného článku lehce zpropagoval náš sport a pozval všechny, co už jim to neběhá úplně na špici a mapa je v lese nebrzdí, aby se příležitostně na nějaký závod podívali. Je tu zatím nízká konkurence a medaile z MS se leskne úplně stejně, jako ta v orienťáku, MTBO i LOB. Jste-li ambiciózní a toužíte po úspěchu na mezinárodním poli bez zásadního tréninku, je TrailO sport pro Vás. Bohužel pozvat z výše zmíněných důvodů není moc kam. Snad třeba za rok!?

Tomáš Leštínský

Facebooktwitter

Březnové závody – co nás/vás čeká a nemine

0
0

Jako již tradičně přichází O-news.cz první den nového měsíce s přehledem závodů, tentokrát březnovým. Zimní ligy se blíží svému konci, avšak se již rozjíždí sezóna oficiálních závodů ČSOS. Tak ať vám něco neuteče!

Hlavní závody ČSOS

Tipy na oblastní žebříčky

  • Západočeská oblast

11. 3. – Přebor oblasti ve štafetách (OK Lokomotiva Plzeň, areál LDT Lišice)

                                   

11.3. – 1. závod Sprintového žebříčku Západočeské oblasti (KOS Slavia VŠ Plzeň, Plzeň – Skvrňany)

12.3. – 1. závod oblastního žebříčku Západočeské oblasti, klasická trať (OK Lokomotiva Plzeň, areál LDT Lišice)

  • Ještědská oblast

11. 3. – Jarní skály (veřejný závod) (SOK TJ Turnov, Podkost)

  • Východočeská oblast

17.3. – Jarní pohár (veřejný závod) – noční (OK 99 Hradec Králové, Michnovka)

19.3. – Jarní pohár (veřejný závod) – klasická trať (OK 99 Hradec Králové, Újezd u Přelouče)

25. 3. – Oblastní žebříček (OK Lokomotiva Pardubice, Veská)

  • Hanácká oblast

25. 3. – První jarní kufr 2017 – Oblastní žebříček – klasická trať (OS SK Prostějov, Týn nad Bečvou)

29. 3. – Mistrovství oblasti v nočním OB (SK SKI-OB Šternberk, Šternberk)

  • Valašská oblast

25. 3. – Oblastní žebříček, krátká trať a Mistrovství oblasti ve sprintu (OOB TJ Sokol Luhačovice, Újezd u Luhačovic a Uherský brod)

Loni se v Uherském Brodě běželo MČR ve sprintu, letos je na programu mistrovství oblasti.

  • Moravskoslezský kraj

25. 3. – Mistrovství oblasti na krátké trati (OOB TJ Sokol Frýdek-Místek, Horní Domaslavice)

25. 3. – Mistrovství oblasti v NOB (SKOB Frýdek-Místek, Nošovice)

  • Pražská a Středočeská oblast

31. 3. – Mistrovství oblasti v NOB (SK Praga, Praha – Chodov)

 

Pravidelné zimní ligy

  • Pražská zimní liga:
    4. března – Jarní sprint (závod v městském lesoparku)
    5. března – Praga Magica (tzv. Benátky v Praze, závod s volným pořadím kontrol)
    19. března – Velká cena Líšné (normální OB s volným pořadím kontrol)
    25. března – Skrýše (4 hodinový scorelauf kolem hradu Lopata)

    Lesy plné erozních rýh a skalnatých kopečků, takové budou Skrýše

    26. března – Slánský jarní orienťák (závod ve Slaném a okolí s možností jet jako MTBO)

  • Série NOB F1 (Praha):
    vždy středa (1., 8., 15. a 22. března)
  • NOB Liberec:
    vždy středa 8. března (Zdislava) a 22. března (Jablonec – Rýnovice)
  • A další:
    12. března – Pekkomila (7. ročník závodu smíšených štafet)

Máte zajímavé tipy na další o-akce? Nebojte se je poslat na mail matej.burda@o-news.cz, rádi je zveřejníme.

Facebooktwitter

Rozhovor: Miroslav Slovák 3. na ECTO

0
0

Miroslav Slovák, závodník a trenér v oddílu OK Slavia Hradec Králové, se vydal do Slovinska na závody ECTO – Lipica Trail-O 2017 a postaral se o pěkný výsledek pro české barvy. V disciplíně PreO obsadil dělené první místo a v součtu s disciplínou TempO se v mezinárodní konkurenci prosadil na 3. místo. Redakce O-news.cz Míru vyzpovídala a zjistila, jak se závody ve Slovinsku povedly.

Ahoj, o uplynulém víkendu jsi se zúčastnil závodů neoficiálního Evropského poháru v trail-o. Co tě motivovalo vyrazit na závody v trailu do zahraničí?

Ahoj, vyrazil jsem do Slovinska proto, že jsem se chtěl letos vrátit do koloběhu trailových závodů a zažádal jsem na městě o dotaci, která mi umožní dostat se i na závody Evropského poháru. Z termínové listiny mě zaujalo právě Slovinsko, a tak jsem se spojil s partou z Prahy, která měla už zamluvené ubytování v okolí Lipice a já se tam ještě vešel. Jinak už jsem v minulosti byl na závodech v trailu v Polsku, Portugalsku, Francii i Švédsku.

Jaká se na závody sjela konkurence, Trail-O je přeci jenom menší komunita a nemá ročně příliš mnoho velkých závodů.

Dorazila celá česká špička kromě Petra Dudíka a Tomáše Leštínského, čerstvý mistr Evropy Pavel Kurfürst, mistryně v Para Jana Kosťová a rodinky Forstovy a Šimkovy. Zahraniční závodníky příliš neznám. Jen vím, kdo je Krešo Keresteš, který vše pořádal, a  Remo Madella, který často jezdí i na naše závody. Málem bych zapomněl na bratry Slováky, kteří loni vyhráli štafety na WTOC. Prý ale byla konkurence velká a závodilo tam okolo 80 trailistů. Překvapilo mě, jak málo tam bylo vozíčkářů. Celkem jich ubývá a v kategorii OPEN je to dost nabité.   

                                           

(obě fotky z archivu M. Slováka)

Na závodech bylo i několik českých závodníků, byl to společný výjezd sekce trail? Probíhaly mezi vámi nějaké interní souboje o lepší umístění?  

Závod je zařazen do našeho rankingu a tak šlo samozřejmě i o souboj mezi námi. Každý si přihlášku řešil za sebe. Nebyl to žádný bratrovražedný souboj, navzájem jsme si přáli pěkné umístění. Úspěchy Čechů na mezinárodních závodech se také počítají.

Na jaké úrovni byly závody, byly to náročné tratě v mapově těžkých terénech?

U disciplíny Temp-O, tam se nedá mluvit o trati, spíše o terénu, na kterém jsou umístěny záludné úlohy, a řešíš je postupně z jednoho bodu. Tato disciplína je hodně o rychlé reakci a zároveň o přesnosti (zkuste si trenažér). Mně se podařilo projít závodem s jednou chybou za penalizaci 30 sekund, jen mi chyběla rychlost na to, abych se dostal výše než na 16. místo. S tím jsem ale byl moc spokojený, protože tato disciplína není má “silnější“. Myslím, že už jsem si vyzkoušel řešit záludnější chytáky, ale líbilo se mi to kvůli férovosti a přesnosti umístění kontrol.

Zato v neděli při Pre-O (druhá disciplína, u které se jedná skutečně o trať, i když ta je vidět jen na mapě a pohybuješ se jen po určené cestě) to šlo od začátku s jistotou. Řešil jsem jednotlivé kontroly s velkou pečlivostí, využil jsem dostatečně čas na zaměření a prohlédnutí problému ze všech stran. Přestože jsem si často jistý, že toho mám hodně dobře a že je vše jasné, ten den mi bylo vše ještě jasnější. A bylo to tam. Druhý čistý závod, navíc s časovkou za 12s stejně jako Remo. Hodnotím to přesto jako jeden z nejtěžších závodů. Bylo z toho nakonec společné vítězství s Italem a třetí místo celkově ze dvou závodů. I výsledky dalších našich závodníků stojí za prohlédnutí. V kategorii PARA se zase dařilo Janě Kosťové, která obsadila 3. místo.

Řešení druhé části náročného závodu v PreO.

Jel jsi do Slovinska jen kvůli trailu nebo jsi výjezd spojil i s pěšími závody Lipica open?

Vzhledem k tomu, že potřebuji dost dovolené během roku na další orienťácké akce spojené s trénováním skupiny žactva ve Slavii Hradec, tak s ní nemůžu plýtvat. Navíc orienťák musí v této oblasti dost bolet. Když jsem viděl to suché roští a trní v závrtech a okolním krasovém terénu, byl jsem rád, že to vše můžu pozorovat z cesty.

Máš nějaké větší ambice, jako třeba být nominován na letošní mistrovství světa v Litvě?

Zatím o tom neuvažuju, nominační kritéria jsou zaměřená na umístění z roku 2016, kde jsem vyhrál jeden závod a v Temp-O jsem byl dost pomalý. Je tam šance jen na divokou kartu a tu ať si zaslouží ten nejlepší.

Jak to letos bude s Trail-O závody v České republice?

Na stránkách je vypsaná termínovka. Těším se na nedělní závody v Prostějově a pak do Mělníka. Slovinsko mě celkem namotivovalo.  Chci jet konečně na trail na Slovensko. Je toho dost na výběr, asi se mi nepovede objet víc než polovinu závodů do rankingu. Pořád ještě běhám OB a nedovedu si život bez něj představit a musím také dohlížet na svěřence (i když jsou čím dál samostatnější).

Co tě na trailu nejvíce baví?

Bavilo by mě to víc, kdyby se ke mně přidal někdo z Hradce. Nemám tedy ani možnost trénovat. Naštěstí se pořád hrabu v mapách. Líbí se mi to proto, že mě to nutí přemýšlet o mapě a čím dál častěji zjišťuju, že mi to pomáhá i při orienťáku, zejména při sprintu nebo těžkém middlu. Ono se to nezdá, ale jsem z těch závodů unavený podobně jako po běhu. Mám také radost z každé správně vyřešené kontroly a toho, že ze mě stavitel neudělal “blbce“.

Díky za rozhovor a přeji hodně úspěchů!

Facebooktwitter

Oblastní závody už se definitivně rozjely

0
0

Víkendové přehledy zimních lig se hluboce zakořenily do týdenního programu O-news.cz. Nyní přichází na řadu oblastní žebříčky a další závody. Reportáže z oblastních žebříčků nebudou sice na programu každý týden, ale pokusíme se vás zásobovat co nejvíce zajímavými informacemi z nich. Někdy formou podrobného rozboru konkrétního oblasťáku z výjimečného terénu, jindy krátkým reportem z více závodů…jako třeba dnes.

Mistrovství oblasti ve sprintu a OŽ na krátké trati (LCE)

Do startu mistrovství ČR ve sprintu už zbývá jen měsíc a půl a s tím jsou spojeny i možnosti nominace na něj. Jednou z nich je oblastní mistrovství ve sprintu – tím prvním bylo letos to, které v Uherském Brodě pořádal oddíl OOB TJ Slovan Luhačovice. Se sídlištní zástavbou si nejlépe poradila Lenka Kociánová a Štěpán Dlabaja. Odpolední závod na krátké trati se odehrál v nedalekém lesa na mapě Hořenůšek.

                 

Mistrovství oblasti na krátké trati a v NOB (SFM a BFM)

Co by kamenem dohodil od automobilky Hyundai Nošovice uspořádaly dva frýdeckomístecké oddíly dvě mistrovství oblasti. Oběma závodům vévodili v hlavních kategoriích mladí závodníci (KT – L. Poláková, J. Chupek; NOB – H. Fukalová, J. Mielec)

        

OŽ na krátké trati (LPU)

Suverénně nejvíce závodníků (952) dorazilo o víkendu do obce Veská na 2. závod Východočeského poháru v orientačním běhu. Na nejdelší mužské trati H21C byl nejrychlejší hradecký Petr Losman, mezi ženami zvítězila o 19 sekund jeho klubová kolegyně Daniela Čepová.

První jarní zero (JPV) – TRAIL O

Dva závody v trailu se konaly v neděli v Prostějově, z nichž jeden byl zároveň prvním kolem Českého poháru I když se pořadatelé snažili zvolit termín, kdy nebyly v okolí žádné OB závody, tak účast nových závodníků byla minimální. V  kategorii elita open zvítězil Jiří Kalousek, v elita para Bohuslav Hůlka.

 

     

Facebooktwitter

Velmi úspěšná výprava na MS v Trail-O

0
0

V minulém týdnu proběhlo v Litvě Mistrovství světa v Trail-O. Skvělých výsledků dosáhla na tomto šampionátu česká výprava. Šéf sekce Trail-O Libor Forst popsal, v čem byli Češi letos silní, jaká byla jejich taktika nebo jak jednotlivé závody probíhaly a dodal i své osobní vzpomínky.

Z letošního MS v Litvě přivezla česká výprava 3 medaile (pouze nejlepší Noři jich přivezli více), čímž domácí sbírku medailí z MS zdvojnásobila. Možná někoho napadne otázka, proč tomu tak bylo. Dobrým základem pro tento úspěch byl typ terénu, kde se závody odehrávaly. Mírně zvlněná krajina s nevýraznými vrstevnicovými tvary, ale zato s hojnými porostovými detaily, je něco, co známe z našich závodů lépe než třeba Seveřané. A zároveň jsme díky nedostatku vhodných prostorů nuceni se občas uchylovat na golfová hřiště, takže i prostředí na štafetách nám nebylo cizí. Současně tento typ terénu nutí stavitele používat kontroly, k jejichž řešení je třeba vzít na pomoc i metody, které se v současnosti ve světě moc nepoužívají. Mám na mysli zejména používání záměrných linií.

Podívejte se např. na ukázku závěrečné pasáže trati štafet. Kontroly 26 a 27 jsou normální vrstevnicové problémy – závodník musí být schopen podle okolí kontroly dobře odhadnout průběh vrstevnice a vybrat správný lampion ze shluku horizontálně či vertikálně posunutých lampionů. Kontrola 25 je jen počítání stromů – takový typ kontrol se často umisťuje do závěru trati, kdy už je závodník unavený, anebo je v časovém stresu z blížícího se konce limitu. Tyto tři kontroly jsou zcela běžné, ale problém je s kontrolou 24. Pokud se podíváte na návod k řešení uvedený v přiložené mapě (tzv. Solution map), hemží se to v ní čarami, jimiž chtěl stavitel naznačit, které záměrné linie měl závodník použít k rozhodnutí, že oba lampiony jsou příliš nalevo a správná odpověď je Zero. V tomto případě bylo ovšem nejsnazším řešením dojít si až za kontrolu 27, odkud bylo jasné, že oba lampiony jsou příliš vysoko. Bohužel ne všude byl takový odstup možný a „záměrky“ zkrátka závodník použít musel. Potíž se záměrkami ale spočívá v tom, že v okolí kontroly jich obvykle závodník najde několik a není v silách mapaře udělat tak přesnou mapu, aby „seděly“ všechny. Potom už záleží jen na staviteli, aby se vyhnul nepřesným místům v mapě a dal závodníkům šanci odvodit správně odpovědi. To se letos úplně nezadařilo, prvních šest štafet mělo dohromady 25 chyb, zatímco loni na MS pouze 6 (ale třeba na loňském ME to bylo 29 chyb).

Ukázka závěrečné pasáže trati štafet.

Druhým podstatným faktorem českého úspěchu byla taktika. Letošní model štafet umožňoval prvním dvěma úsekům projít trať, vybrat si kontroly, které jim vyhovují, vyřešit je relativně rychle a nechat jiné typy kontrol pro další úseky, s větším množstvím času. Naši Open štafetu rozbíhal Mirek Slovák, mně na druhém úseku se jeho výběr líbil, protože mi nechal sadu, z níž šlo vybrat takových devět kontrol, které jsem byl schopen vyřešit, a nejsilnějšímu členu štafety, Pavlu Kurfürstovi, jsem rád přenechal devět nejtěžších kontrol. Dokázal se s nimi vypořádat s minimem chyb, takže na nervydrásající závěrečné divácké „časovky“ šel z třetího místa, které nakonec o pouhou vteřinu a půl uhájil. Přesněji řečeno, štafetu na časovce dokonce ještě posunul o místo vzhůru, ale do hry vstoupilo ještě několik protestů a zrušených kontrol (díky nimž počty bodů u jednotlivých závodníků ve výsledcích nemají žádnou vypovídací hodnotu), které nás zase o jedno místo posunuly zpět. S úplně stejnou taktikou šla do závodu i naše Para štafeta (Mirek Špidlen, Pavel Dudík a Jana Kosťová) a těm nakonec tato taktika vynesla stříbro.

Úspěšní medailisté. Foto: Martin Locker

Kvalifikace úvodní disciplíny TempO byla docela úspěšná, do finále postoupila trojice našich a jen 3,5 vteřiny nás dělilo od postupu celého týmu. Rozmáčené odpolední finále pak nejlépe zvládl Pavel Kurfürst (15.), ale výkon obou mladíků, Tomáše (26.) a Dana (34.) Lockerových, je vzhledem k jejich věku (19 resp. 15) velkým příslibem do budoucna.

První den závodu na klasické trati kompletně propršel, závodníci se po 2,5 hodinách vraceli z trati promočení a promrzlí a někteří rovněž zaskočení stylem stavby, o němž už jsem psal výše. Druhý den klasiky byl naopak náročný počtem kontrol (28), takže mnohým už v závěru docházel čas, síly nebo obojí. Platilo to zejména pro vozíčkáře, protože povrch cest rozhodně neodpovídal tomu, na co jsme zvyklí u nás. I proto je obdivuhodné, že Jana Kosťová v konkurenci chodících paralympijských závodníků dokázala znovu své kvality a vybojovala bronzovou medaili. Jen o čas se na velkou bednu nedostal Pavel Dudík. V kategorii Open se Pavel Kurfürst a Mirek Slovák vešli do první patnáctky.

Co trochu skřípalo, byla organizace šampionátu, takže si vezeme domů i řadu poznámek, které bude třeba zohlednit, pokud se budeme ucházet o WTOC 2021. Co naopak fungovalo dobře, byla naše mobilní aplikace pro měření času na časovkách, která se pomalu stává na mezinárodních závodech standardem.

Různých hodnocení se jistě časem ještě objeví řada, ale je jasné, že se nám povedlo při štafetách maximálně využít příznivé podmínky, které nám stavitel nabídl, a přetavit je v cenné kovy. Pro mě osobně tato medaile symbolicky uzavřela desítku šampionátů v roli závodníka nebo IOF advisera, deset let působení u trailu, během nichž se z něj povedlo udělat regulérní disciplínu a přilákat nové závodníky. Trail nikdy nebude masovým odvětvím, protože vyžaduje určitý typ povahy – jsou to takové šachy v lese s mapou a buzolou, ale doporučuji všem, aby si ho někdy vyzkoušeli. Já sám jsem se o něm dozvěděl, ale nijak mě ta myšlenka nezaujala, dokud jsem si souboj s terénem, mapou a intelektem stavitele nevyzkoušel na vlastní kůži. V ORISovém kalendáři najdete docela dost českých závodů, kde si můžete poměřit své síly i s některými medailisty z MS. A mimochodem, důkazem toho, že trail není jen disciplínou pro vysloužilé a lze ho vrcholově dělat současně s vrcholovým pěším orienťákem, je jméno nového šampiona v disciplíně TempO, kterým je Vetle Ruud Bråten, člen letošní vítězné štafety IFK Göteborg na Jukole…!

 

Facebooktwitter

Ohlédnutí za Advantou

0
0

„Chtěli jsme, aby přijelo tak 800 závodníků, tak jsme udělali Advantu ve stejných terénech jako minule. A ono jich přijelo přes 1200, tak to tady asi budeme dělat, dokud jich nepřijede míň,“ povídá mi s úsměvem z legrace u stánku s pivem jeden ze stavitelů tratí Radim Hošek. Letošní osmé vydání Advanta cupu situovali pořadatelé z KOB Dobruška do turisticky atraktivní lokality do kempu Bučnice u Teplic nad Metují, hned vedle Teplických a Adršpašských skal. Běželo se na mapách Lada a Borek, které hostily MČR na krátké trati 2014 a minulý ročník Advanty v roce 2015.

Ukázka mapy a terénu z letošní Advanty (Zdroj: stránky závodu).

A pískovcové skály evidentně táhnou. Stránky závodu hlásily už v půli června, že oficiální kemp je zcela zaplněn a přihlášky se stále nezastavily. Při prvotním pohledu při příjezdu v pátek to opravdu vypadalo s místem pro stan beznadějně, ale nakonec si každý své místo našel, všichni se vešli a závody tak mohly v klidu proběhnout. A proběhly opravdu v klidu, v pohodové prázdninové atmosféře za úsporného, ale bezchybného uspořádání.

Stavitelé tratí si vzali ponaučení z předlouhých „skalních sprintů“ z minulého ročníku a přichystali dvě krátké tratě ve skalním městě na mapách v měřítku 1:5000 a závěrečnou nedělní kratší klasickou trať v prostoru semifinále MČR 2014. „Říkal jsem si, že kratší middle na 28 minut ještě nikdy nikoho neurazil, tak jsem to tak vzal,“ sdělil mi stavitel první etapy Radim Hošek. A minimálně v hlavní pánské kategorii mu to vyšlo náramně. V početně poměrně hodně nabitých hlavních kategoriích zvítězili mladí – Tereza Čechová (KAM) a Daniel Vandas (PHK).

První etapa byla pořadatelem nazvána výstižně: “horolezecká”. (Zdroj)

V sobotu závodníky čekal další skalní middle od Martina Lžíčaře, který byl trochu delší, ale také trochu běžečtější, takže časově podobný. Startovní časy byly hodně roztažené, což se ale dalo pochopit vzhledem k malému závodnímu prostoru i početně nabitým kategoriím. I tak zbylo odpoledne hodně času pro výlety do skal, k vodě či soustředění se na vrchol doprovodného programu – pivní štafety. Pohodový prázdninový večer pak zpestřila u stánku kapela. V sobotu byli v hlavních kategoriích nejrychlejší Martina Zvěřinová (LPU) a opět Daniel Vandas (PHK).

Doběh do cíle byl na české závody poměrně nezvyklý – neznačený. (Zdroj)

Výsledkové rozuzlení pak přišlo v neděli. Kratší klasiku postavil Tomáš Leštínský, zavedla závodníky na skalnatý kopec s kamennými poli a poté do čistšího členitého lesa, kde byl sem tam nějaký hustník či skalka. V ženách zvítězila Kamila Gregorová (CTB), v mužích Michal Horáček (VLI).

Celkové výsledky pak nebyly dány prostým součtem časů, ale převodem na body do žebříčku. V něm se po třech etapách objevila na nejvyšší příčce mezi ženami Martina Zvěřinová (LPU) před Terezou Čechovou (KAM) a Kamilou Gregorovou (CTB), v mužích pak Advantu ovládl Daniel Vandas (PHK), druhé místo obsadil Michal Horáček (VLI) a třetí byl Tomáš Křivda (CHC).

Stupně vítězů hlavních kategorií – zvítězili Vandas a Zvěřinová. (Zdroj)

Skály, turisticky zajímavá lokalita, příjemná jednoduchá organizace, kde vše potřebné fungovalo, kemp se vším potřebným, kam se nakonec všichni vešli – sečteno a podtrženo osmý Advanta Cup se musel líbit. Tak příště zase na stejném místě?

V kuloárech se proslýchá, že nikoliv a že úvodní fórek Radima Hoška zůstane jen fórkem. Pořadatelé prý chystají zbrusu nové terény na rok 2019, tak se necháme překvapit!

Advanta Trail-O

Advanta to ovšem nebyl jen OB, ale také Trail-O. Dokonce to byly naše letošní největší závody v Trail-O, co se počtu účastníků týká. Zkušení pořadatelé z KOB Dobruška připravili v rámci 8. Advanta Cupu i dvoudenní Trail ve formě asi nejlépe uchopitelné pro orientačního běžce, tak zvaný A-Z kvíz. Při tomto závodě je na každé kontrole jen jeden lampion, který pokud stojí tam kde má, je odpověď A, pokud stojí jinde, je odpověď Z. Odtud tedy ten název. Necelých 90 závodníků Advanty tak mělo možnost zkusit si tuto stále ještě poměrně novou disciplínu v rodině orientačních sportů.

Vyhlášení vítězů kategorie Para (Zdroj).

Celý závod měl zázemí v kempu Bučnice, terénem pak byly atraktivní Adršpašsko-Teplické skály. Pro závodníky to znamenalo dokázat se v tomto těžkém terénu orientovat mezi mapovanými a nemapovanými kameny a skalkami v blízkém okolí kempu, kde to bylo často nepřehledné a jedině správné čtení a interpretace mapy vedly k vítězství. Na startu se sešli úplně všichni naši nejlepší závodníci, takže nově příchozí si mohli porovnat své orientační schopnosti se světovou špičkou. Nejlépe si s nástrahami tratí poradila Jana Kosťová, která, ač v kategorii Para, vyhrála de facto i kategorii Open. Ale abychom chodící závodníky nepřipravili o slávu, tak zde se na prvním místě umístil Petr Dudík (JPV), o druhé místo se podělili Pavel Kurfürst (FSP) a Tomáš Locker (SRK), třetí místo obsadil Mirek Slovák (SHK). V Para pak Janu Kosťovou (KVP) doplnili na druhém místě Hanka Doležalová (VRL) a třetí Mirek Špidlen (KVP).

Ukázka řešení Trail-O AZ kvízu, E1.

S přispěním Tomáše Leštínského

Web závodů s výsledky a informacemi

Facebooktwitter

Říjnové tipy na o-zážitky

0
0

Říjen. To je konec domácí republikové o-scény, ale současně začátek té regionální. Množství nejrůznějších závodů přináší naše pravidelné měsíční tipy na zajímavé závody.

 

Hlavní závody ČSOS

7.-8. října MČR štafet a družstev v OB

pořadatel: Klub vytrvalostních sportů Šumperk
místo: Červená Voda – Moravský Karlov, část Horní Karlov, mapy.cz
přihlášky: již uzavřeny
původní mapy: Svatá trojice (1998)
další informace: web závodu

14.-15. října ČP v MTBO, MČR družstev v MTBO

pořadatel: USK Praha
místo: U Starého rybníka – rekreační a sportovní středisko, Zbraslavice
přihlášky: 1. termín do 8.10.2017
původní mapy: jedná se o terén doposud nepoužitý pro orientační závody
další informace: web závodu

Výběr zajímavých oblastních žebříčků

14. října Noční závod jednotlivců ve sprintu (Vítkovice)

pořadatel: free.lepus.cz
místo: Dolní oblast VÍTKOVICE, Ostrava
přihlášky: 1. termín do 8.10.2017
mapy: Hlubina
další informace: rozpis závodu

14.-15. října Vodňanský kapr 2017

pořadatel: TJ Sokol Pražák
místo: Bavorov
přihlášky: 1. termín do 9.10.2017
mapy: Haniperk – 1: 10 000, 1: 15 000 – pouze v sobotu pro kat. HD 16-40
další informace: ORISstránky závodů; 43. ročník legendárního závodu

15. října Jablonecké bloudění 2017

pořadatel: TJ Tatran Jablonec
místo: Nová Ves nad Nisou
přihlášky: 1. termín do 8.10.2017
původní mapy: Šichta (2002)
další informace: ORIS; zcela nová mapa, stavitel Tomáš Kobr

Výběr dalších o-závodů

 22. října Rodinné štafety

pořadatel: Kipli & Karlos (OK Lokomotiva Pardubice)
místo: areál hřiště „Na Písníku“ ve Vrbatově Kostelci
přihlášky: do neděle 15. října 2017 e-mailem na rodinne.stafety@volny.cz
mapa: Bludný kořen 25
další informace: stránky závodů

28. října „ČESKÝ ZÁVOD TÝMŮ 2017“

pořadatel: Oddíl orientačního sportu SK Prostějov
místo: Suchý u Boskovic, penzion Athéna
přihlášky: 1. termín do 16.10.2017
původní mapy: Huťský potok (2014)
další informace: článek O-News.cz, stránky závodu, stavitelé Andreas Kyburz, Matthias Kyburz; došlo ke změně termínu oproti původní předpokladům

Závody kousek za hranicemi

14. října I. Euroregionální mistrovství učitelů v OB

pořadatel: euroliga.eu / ZSZ Jastrzębie-Zdrój, HAV – OB Havířov
místo: Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego v Jastrzębiu-Zdroju
přihlášky: do 10.10. přes ORIS
Stará mapa: Jastrzębie-Zdrój JSW (2014)
další informace: ORIS, stránky závodů

Video z terénu závodů (z roku 2008).

14. – 15. října JELENÍ PAROH a KRAVSKÝ ROH

pořadatel: ŠK Sandberg Bratislava
místo: SO: Salaš Revolta, Kremnica, NE: Základná škola Pavla Križku, Kremnica
přihlášky: 1. termín do 6.10.2017 přes orienteeringonline.net
mapy: SO: Kremnica, 1 : 5 000, ISSOM 2007
NE: Šturec, 1 : 7 500, ISOM 2000
další informace: starší mapy: 1, 2; stránka závodu, propagační leták

 

Trail-O

Dat. Název Místo Pořadatel Disciplína Zařazení
1.10. PŘEBOR KRKONOŠ – 20.ročník orientačního závodu pro lidi se zdravotním postižením a závod OB (městský sprint) pro veřejnost Vrchlabí – Liščí kopec VRL P.Wohanka, H.Doležalová Volné pořadí kontrol Ostatní
1.10. Trailové rojení 2017 Hotel Studánka Rychnov nad Kněžnou SRK D.Locker Klasická trať Český pohár
1.10. Trailové rojení 2017 Hotel Studánka Rychnov nad Kněžnou SRK T.Locker TempO Český pohár
14.10. Klasika Boleslav Mladá Boleslav FSP P.Dudík, P.Kurfürst Klasická trať Český pohár
14.10. TempO Boleslav Mladá Boleslav FSP P.Kurfürst, P.Dudík TempO Ranking
15.10. MČR TempO Kutná Hora – Kaňk FSP P.Kurfürst, M.Slovák TempO Mistrovství ČR
28.10. ECTO #9, MČR, MSR Červený Kameň ZAK Klasická trať Mistrovství ČR
28.10. Finálový ECTO víkend Červený Kameň, Studienka SVK Etapový Český pohár
28.10. Mistrovství ČR štafet Červený Kameň ZAK Štafety Mistrovství ČR
29.10. ECTO #10 Studienka SVK TempO Ranking

 

Z letošního Fin(Spring)TrailO. Foto: Jarmo Koskela.

Facebooktwitter

Babí léto a oblastní žebříčky

0
0

Uplynulý slunečný víkend nabízel mnoho možností, kde si zaběhnout orienťácký závod. Ať už v TRAILu, MTBO či pěším OB. Vybral si snad každý, od Vodňan až po Ostravu. 

Middle a sprint na Valašsku

Dva závody pořádal v sobotu Magnus Orienteering, tím prvním byl middle v bezprostřední blízkosti zříceniny hradu Helfštýn. V hlavních kategoriích vyhráli závodníci SKOB Zlín Michal Smola a Eva Pekárková. Na odpoledne se závodníci přesunuli do Valašského Meziříčí, kde byl na programu sprint. S ním se nejlépe vypořádal Jakub Glonek, který tak druhému Smolovi oplatil porážku z dopoledního závodu. Mezi ženami o 3 sekundy zvítězila Martina Vališová.

                 

MČR a Český pohár TRAIL

Sobota patřila Českému poháru v Mladé Boleslavi v disciplíně pre-O, neděle pak MČR v Temp-O u Kutné Hory. Kdo si odvezl republikové zlato nám prozradil spolupořadatel závodů Pavel Kurfürst: “Slovenští bratři mistry ČR – že si jeden z bratrů Furuczů (registrovaných v ČR za oddíl Zákupy) odveze z MČR medaili se očekávalo, neboť oba patří ke světové elitě. Že si nakonec odváží dvě zlata je však velkým překvapením. Oba dosáhli shodného výsledného času po 45 úlohách měřených na čas s penalizací 30 vteřin za chybnou odpověď. Dušan Furucz měl v závodě 6 chybných odpovědí, Ján Furucz o 1 chybu víc, ale přesně o 30 vteřin rychlejší časy odpovědí.”

Noční sprint v Ostravě

V Dolní oblasti Vítkovice se odehrál noční závod ve sprintu. První místo patří polskému Tomaszi Jurczykovi a Markétě Sabelové.

Pod Černou Studnicí vyhrál Fürst a Štičková

Nové mapy se dočkal prostor u Jablonce nad Nisou, který již dlouho ležel ladem. Stavitel tratí Tomáš Kobr postavil náročné tratě ve velmi těžkém terénu, a tak není divu, že se hodně chybovalo. Skvěle zaběhl Matouš Fürst, kterému sekundoval pouze Martin Luštický (+0:27), třetí Váňa s Horákem ztráceli už přes 5 minut. Na trati D21L vyhrála Anna Štičková před turnovským duem Rufferová – Krafková.

Východočeský pohár pokračoval v Podkrkonoší

14. kolo Východočeského poháru hostily Martinice v Krkonoších. Orientační klub Jilemnice připravil zkrácenou klasickou trať v poměrně rovinatém terénu s řadou prostorových detailů. Vítězství si odnáší Petr Losman a Marta Fenclová.

Dvě etapy u Vodnaň

Tradiční Vodňanský kapr aneb Memoriál Antonína Reidigera našel letos útočiště v Bavorově. Do celkového pořadí se počítala sobotní klasická a nedělní zkrácená trať. Nejlepší v tomto víkendovém klání byli Jan Flašar (SK Praga) a Barbora Baldriánová (USK Praha).

MČR družstev + 2x Český pohár MTBO

Závěr sezony si ve Zbraslavicíh užili bikeři. Po 19 kolech Českého poháru vykrystalizovali na prvních místech naši reprezentanti Vojtěch Ludvík a Martina Tichovská. Nedělní MČR ovládli závodníci Slavie Plzeň (ve složení Hašek, Honnerová, Les Martin, Kubínová, Bouchal).

Více na webu závodu

Foto: Jan Aschermann

Liga Vysočiny a Jihomoravská liga pokračovala v Košíkově

Na klasické trati suverénně zvítězila Vendula Horčičková a Marek Prášil.

Návrat na Bretschneiderovo ucho

Po čtyřech měsících se opět orientační běžci vrátili do terénu, kde se letos běželo MČR na krátké trati. Tentokrát ovšem prověřili, jak se dá v terénu plném kamenů, jam, výsypek a zatopených lomů  zaběhnout klasika – 12,4 km zvládl vítěz Osvald Kozák za 75:27, nejlepší žena Zdenka Kozáková strávila na trati 7,9 km 62 minut.

Facebooktwitter

Listopadové tipy na závody

0
0

Listopad je už tradičně jen lehkým dozvukem uplynulé sezóny, letos jsou na programu 3 poslední rankingové závody. Přichází nová část roku pro orienťáka – na lyže to ještě není, ale zimní ligy, MČR v HROBu, školení a semináře rozhodně stojí za to!

Poslední oblastní závody sezóny

4. listopadu Oblastní žebříček Východočeské oblasti

pořadatel: Slavie Hradec Králové
místo: Hradec Králové – Kluky
přihlášky: 1. termín do 29.10.2017
mapy: Biřička (2016)
další informace: rozpis

4. listopadu Hanácký žebříček

pořadatel: SOB Olomouc
místo: Kčmaň
přihlášky: 1. termín do 30.10.2017
mapy: Chlum (2016)
další informace: rozpis, web závodu

5. listopadu Loučení s azimuty (60. let od založení oddílu)

pořadatel: SKOB Slaný
místo: Velká Černoc
přihlášky: 1. termín do 30.10.2017
původní mapy: Liščí rokle (2013)
další informace: rozpis

4. + 5. listopadu MČR v HROBu

Letošní mistrovství republiky v horském OB přivítají lesy mezi Vizovice a Vsetínem. Na závod je přihlášeno přes 150 týmů, elitní muže čekají po oba dva dny tratě přes 24 kilometrů.

Parkhotel Všemina, centrum MČR v HROBu (foto: OB Vizovice)

4. + 5. listopadu Dva závody TRAIL na Mělnicku

Další dva závody Českého poháru trail-o se odehrají na Mělnicku za pořadatelství Sportovního klubu Los Mělník. V sobotu je na programu TempO přímo v Mělníku, neděle nabídne klasickou trať s centrem ve Mšeně.

Zimní ligy začínají

(Ne)tradiční listopadové závody

Školení a semináře 

 

Prosinec se blíží a s ním i tradiční termín Vyhlášení nejlepších sportovců ČSOS a O-Gala

po dvou letech opět v Luhačovicích

2. 12. 2017

Facebooktwitter

TrailO: MČR na klasice a štafet

0
0

V Malých Karpatech na západním Slovensku proběhl o víkendu Evropský pohár v TrailO – modelové závody pro nadcházející Mistrovství Evropy, které tam proběhne příští rok na jaře. Závody byly soutěžní komisí TrailO sekce vybrány jako mistrovství ČR PreO (klasická trať) a štafet. Bylo tak možné se v mezinárodní konkurenci v rámci Mistrovství ČR porovnat s nejlepšími závodníky světa.

Centrem závodů byl hrad Červený Kameň. Les v okolí hradu nabízí pro Trail ideální podmínky, jsou zde kamenná pole s výraznými kameny a skálami, a to jak v členitém terénu s hřbítky a údolíčky, tak i na vrstevnicově nezajímavé ploché části, kde je paradoxně situace mnohem nepřehlednější a vyžaduje velké soustředění a dlouhý čas k určení správné odpovědi. S obtížným terénem se mapař vyrovnal na jedničku, malým mínusem bylo však mapování i kamenů, které zdaleka nedosahovaly podle klíče povinnou výšku 1 m, v mapě se daly najít i 30cm zmapované kamínky. Celkově ale mapa umožňovala připravit kvalitní úlohy a prověřit schopnost orientace každého závodníka.

Stavitel využil záludností terénu maximálně a připravil velmi náročné kontroly, to zároveň s velkým důrazem na férovost celého závodu. V Česku je zvykem při závodech bazírování některých závodníků na detailech, ne zřídka se u nás ruší kontroly z důvodů, které širší orienťácké veřejnosti připadají bezvýznamné. Například že nesedí záměrné linie (objekty, které mají podle mapy být v jedné linii a ve skutečnosti nejsou) nebo “nesedí” absolutní vzdálenosti (kámen v mapě je 1mm od cesty, v měřítku mapy 1:4000 by měl být 4 metry daleko, ve skutečnosti je třeba 6m). Na nic takového se zde nehrálo, závodník musel prokázat, že se v mapě orientuje a že poslouchá, co mu mapa říká.

MČR PreO (kategorie OPEN): 1. Leštínský (DOB), 2. Mižúr (ASU), 3. Kurfürst (FSP)

Nejlépe se pak z našich závodníků orientoval Tomáš Leštínský (KOB Dobruška), který na trati složené z 24 kontrol udělal jedinou chybu. Spolu s výtečným časem na časové kontrole se umístil nejen na 1.místě ze závodníků registrovaných v ČR, ale obsadil i 2.místo v celkových výsledcích závodu Evropského poháru. Druhý se umístil mladý slovenský závodník Šimon Mižúr (Magnus Orienteering), třetí místo obsadil Pavel Kurfürst (Fakulta stavební Praha). V kategorii Para zvítězila a titul mistra ČR si odváží Hanka Doležalová (TJ Spartak Vrchlabí), která zvítězila i celkově ve své kategorii v závodu Evropského poháru. Druhá skončila Jana Kosťová, třetí pak Miroslav Špidlen (oba Sportovní klub vozíčkářů Praha).

MČR PreO (kategorie PARA): 1. Doležalová, 2. Kosťová, 3. Špidlen

Odpolední program vyplnil štafetový závod. Terén i mapa zůstaly stejné, úlohy však byly jednodušší než ráno. Pro vítězství ve vyhlášeném Mistrovství štafet si došla štafeta SOOB Spartak Rychnov nad Kněžnou (Daniel Locker, Tomáš Locker, Martin Locker), na druhém místě skončila štafeta Fakulty stavební Praha (Magdalena Kurfürstová, Jiří Kalousek, Pavel Kurfürst), třetí místo pak patří Sportovnímu klubu vozíčkářů Praha (Bohuslav Hůlka, Miroslav Špidlen, Jana Kosťová).

Informační rozcestník

Pro O-News.cz připravil Tomáš Leštínský

 

Facebooktwitter

Sloupek reprezentanta: Pavel Kurfürst

0
0

Někteří si ho spojují s rankingem, jiní s pořádáním závodů, ale asi nejúspěšnější je v jiném odvětví  – Trail-O. Dnešní Sloupek reprezentanta připravil Pavel Kurfürst, zlatý medailista z ETOC 2016 v Jeseníku a člen VSK ČVUT Fakulty Stavební Praha. Proč se hlavně dívá do budoucnosti? Dozvíte se v následujícím textu.

Sezóna letošních mezinárodních závodů v trail-o se uzavřela koncem října závody Evropského poháru na Slovensku. Já jsem žádný oslnivý výkon nepředvedl v ani jedné ze všech tří trailových disciplín (PreO, štafeta, TempO). Mohu se utěšit tím, že významnější závody se konají na Slovensku až příští rok, půjde o Mistrovství Evropy na přelomu dubna a května. Provedl jsem důkladný rozbor těch nevalných říjnových výsledků a optimisticky naladěn se těším, že až se na jaře na Slovensko vrátím, budou moje výsledky uspokojivější. Ostatně ten pohárový víkend naznačil mnoho zajímavého, co můžeme od slovenských pořadatelů čekat.

Z vyhlášení výsledků závodu Evropského poháru (22. 5. 2016, Borský Mikuláš, Slovensko). Zdroj fotky: http://www.facebook.com/ecto2016slovakia.

 

Má očekávání směřují hlavně ke štafetě. Na letošním MS v Litvě nám štafeta vyšla totiž parádně. Štafetových závodů je v trail-o obdobně jako v ostatních orientačních sportech podstatně méně než závodů jednotlivců. To jim dává automaticky punc vyjímečnosti. Zároveň má závod národních týmů jiný náboj než závod jednotlivců. Soupeření se snadno zjednoduší na neosobní souboj jednotlivých zemí. Závodit jako článek české štafety, to je pak opravdová výzva. V trail-o je přitom štafetový závod velmi mladou disciplínou. Poprvé se na vrcholné soutěži objevil loni na ME v Jeseníku. Nahradil předchozí týmovou soutěž, kde se sčítaly výsledky ze závodu jednotlivců v disciplíně PreO. Nový štafetový závod kombinuje PreO a TempO. U PreO je spousta času si řešení důkladně promyslet, u TempO jde naopak o vteřinky. Takže kombinace je to velmi zajímavá. Docela často se debatuje o správném vyladění poměru obou částí, kolik má být kontrol v PreO a kolik v TempO. Pro závodníky je myslím nejlepší zvládat špičkově obojí a poměrem se nemuset trápit.

Pavel na fotce z finálového závodu v TempO na MS 2017 v Litvě. Foto: Donatas Lazauskas.

Trailová štafeta je zajímavá také tím, že zná dva odlišné formáty své PreO části. Na MS 2016 ve Švédsku i na MS 2017 v Litvě byl použit formát umožňující závodníkům vybírat, které kontroly budou řešit a které nechají vyřešit kolegy z týmu na dalších úsecích. Já šel v obou případech poslední úsek, tak jsem místo výběru jen často kroutil hlavou, co za “špeky” mi tam týmoví kolegové nechali. Ale musím říct, že bez ohledu na to mi tento formát přijde zajímavější než ten druhý, spočívající v pevném určení kontrol pro jednotlivé úseky. Na ME na Slovensku bude štafeta právě s napevno přiřazenými kontrolami k úsekům. S tímto formátem jsem trochu zápasil v říjnu na slovenských závodech Evropského poháru. Hned na první kontrole jsem byl opravdu bezradný a nakonec jsem udělal chybu. Vymýšlet stavbu kontrol pro systém s pevným přiřazením kontrol je o dost náročnější. Strašně snadno se přihodí, že ze zadání tak nějak průhledně čouhá stavitelský záměr. Anebo naopak potřebuje stavitel vymyslet něco odlišného pro každý úsek v místě, které tolik zajímavého nenabízí a to pak může vyústit v kontrolu, která není rozumně řešitelná. Na druhou stranu má tento formát výhodu v tom, že neumožňuje uspět štafetám s jedním slabším článkem. Rozhodně ne tak snadno jako při volném výběru, kdy je strategie přidělení jednodušších kontrol slabšímu článku štafety nasnadě. Z toho důvodu rozumím slovenským pořadatelům, že zvolili formát s pevným přidělením kontrol úsekům. A těším se, že to bude férový štafetový závod, při kterém budu moci řešit kontroly jen stylem já-mapa-terén a nebudu si muset lámat hlavu, jak to stavitel myslel. No a příští rok čeká trailovou reprezentaci ještě jedna velká štafetová výzva, srpnový závod na Mistrovství světa v Lotyšsku. Tam bude podle mě obzvlášť důležité sestavit vnitřně silný tým, protože lotyšští stavitelé tratí jsou poněkud nevyzpytatelní.

Vítězství na ETOC 2016. Foto: Petr Kadeřávek.

Facebooktwitter

A je to tady! Co nás čeká v březnu?

0
0

Jako již tradičně přichází O-News.cz s přehledem závodů na následující měsíc, tentokráte březnovým. Zimní ligy se blíží svému konci, ale již se rozjíždí sezóna oficiálních závodů ČSOS. Tak ať vám něco neuteče!

Hlavní závody ČSOS

Na Hradecku náš čeká tradičně rychlé proběhnutí (foto: web OK99)

Tipy na tradiční a zajímavé akce

17. 3. Jarní skály (veřejný závod) (SOK TJ Turnov, Podkost)

  • 1.rankingový závod ve skalnatých terénech v okolí hradu Kost

25. 3. Jarní pohár (OK 99 Hradec Králové, Prasek)

  • závodu na klasické trati budou vévodit elitní kategorie, které startují hromadně (H21E – 18,4 km)

23. – 25. 3. Sudetské Tojnárkovo bloudění (Libouchec)

  • 3etapový rogaining dvojic nejen v CHKO Labské pískovce

Tojnárkovo bloudění zavítá i do skal u Děčínského Sněžníku (foto: web pořadatele)

30.3. – 1.4. – Velikonoce ve skalách (Nedamov u Dubé)

  • na 20. ročník těchto závodu je přihlášeno 1200 závodníků

    Závodníci se dočkají i nových závodních prostorů

Pravidelné zimní ligy

  • Borcup
    4. března – Finálový závod (8. závod ve skalnatých terénech Svojkova a Sloupu)
  • Pražská zimní liga:
    4. března – Velká cena Líšné (15 km dlouhá klasika na mapě Vrána z roku 1980)
    10. března – Praga Magica (tzv. Benátky v Praze, závod s volným pořadím kontrol)
    11. března – Opět na Kozla (kontrola X a 16km trať  “Poznáváme Velkopopovicko křížem krážem X”, která bude podle pořadatele Dana Šafky Chlebáka opravdu stát za to (nechte se překvapit!), facebook)
    17. března – Skrýše (premiérově v Brdech na Strašické vrchovině)
    18. března – Jarní sprint (rychlý závod v Praze – Kobylisích)

    Kozel už se těší na jubilejní 10. ročník (archiv: Opět na Kozla)

  • OB Liga:
    4. března – O-mikron (Pod Hádeckými lomy)
  • Brněnská zimní liga:
    11. března – Hruška cup – premiéra vyřazovacího knockout sprintu v Brně
  • Slezská zimní liga:
    3. března – 7. závod (sprint v největší polské vesnici Kozy)
    10. března – 8. závod (krátká trať v Štramberku)
    17. března – 9. závod ( 50 Control Points Mass Start Race)
  • A další:
    12. března – Pekkomila (8. ročník závodu smíšených štafet)

5. novodobý orienťácký ples 

Brněnský orienťácký ples se letos uskuteční v pátek 16. března v Kinokavárně na náměstí SNP v Černých polích.

Máte zajímavé tipy na další o-akce? Nebojte se je poslat na mail matej.burda(at)o-news.cz, rádi je zveřejníme.

Facebooktwitter

Zasněžené Jarní skály zahájily sezónu

0
0

Sezóna začala, rankingové body se opět načítají na kontech jednotlivých závodníků. Jarní skály otevřely sezónu a opět na ně zavítalo kolem 1000 závodníků. Krom toho ještě doznívají zimní ligy a rozběhl se Český pohár v Trail-o. Jen co se vrátila juniorská reprezentace po týdnu z Maďarska, ta dospělá hned vyrazila na jih do Portugalska na tréninkový kemp.

Jarní skály

Tradiční jarní proběhnutí pro ty, kterým po zimě orienťák opravdu chyběl a také první šance pro ty, kteří chtějí posbírat nějaké body do rankingu, takové jsou Jarní skály na Turnovsku. Panovalo mrazivé počasí, ale na druhou stranu sněhu na trati nebylo tolik, aby nějak razantně snižoval rychlost běhu. I když pořadatelé v rozpisu avizovali, že mapy nebudou vodovzdorně upravené, tak v týdnu před, kdy byl výhled špatného počasí, změnili rozhodnutí, a tak všechny mapy byly zabalené do mapníků. To řada závodníků velice kvitovala. Na nejdelší trati – H21A, která měřila 10,7 km, zvítězil německý závodník Wieland Kundisch (75:04) o 44 vteřin před Lukášem Kettnerem (KAM), třetí skončil turnovský Martin Luštický (+1:39). V ženách vedla ještě na K16 Markéta Novotná (PHK), ale po její chybě se do čela dostala turnovská Iva Rufferová, která vedení udržela až do cíle. Novotná tedy skončila 2. a třetí místo brala Karolína Teplá (SHK).

Malešické TempO

Vrcholné závody rozjel v sobotu Český pohár v Trail-o v pražských Malešicích v disciplíně TempO. V kategorie E zvítězil Tomáš Leštínský, následován Pavlem Kurfürstem a třetí místo obsadila Hana Doležalová. Řešení jednotlivých kontrol naleznete zde.

Jedno z řešení malešického závodu

9. Slezská zimní liga

Pár kilometrů za polskými státními hranicemi se konal devátý závod Slezské zimní ligy. Pořadatelé lákali závodníky na padesátikontrolový závod s hromadným startem ve zvlněném terénu, kterému se říká Polské Švýcarsko. Mužskou trať (12,8 km/650 m převýšení) zaběhl nejrychleji Roman Zbranek (SKOB Zlín). Ženská trať měla “pouze” 42 kontrol a délku 9,3 km (převýšení 485 m). Nejrychleji ji proběhla Iva Kavánková (SKOB Zlín).

Celkové výsledky

Sněhulákův kufr

V sedmém závodu Sněhulákova kufru v Českých Budějovicích v jednočlenných štafetách na 4 okruhy zvítězil v kategorii A Lukáš Šmahel (OPI), 25 sekund ztratil druhý Jiří Vébr (VTA), třetí místo obsadil Lubomír Hošek (VCB). Nejlepší ženou byla jedenáctá Helena Hudečková (VTA).

 

SJC pohár

V Jičíně proběhl na nové výukovké mapě  “Nové Město” místní sprintový pohár. V prostoru sousedícím s tím, kde se v dubnu poběží Český pohár, postavil tratě Jan Mrázek. Na nejdelší trati vyhrál Tomáš Zalaba (27:49), druhé místo patřilo Janu Palasovi (30:40) a o další minutu zpět byl David Zlámal. Po závodě byly připraveny i zajímavé rozbory postupů.

 

Jarní sprint

Posledním závodem Pražské zimní ligy byl lesní sprint na mapě s literárním názvem “Ibsenovo drama”. Trať dlouhou 3 km na mapě bez cest zvládl nejrychleji Tomáš Jíra (KAM), nejlepší ženou pak byla celkově 7. Eliška Gorčicová (CHA).

Facebooktwitter

Sloupek reprezentanta: Tomáš Locker

0
0

Dnes jsme si pro vás připravili sloupek od reprezentanta, kterého mnozí z vás možná neznají. Tomáš Locker je závodník v Trail-O, který oslavil v minulém týdnu své dvacáté narozeniny. Česko reprezentoval na loňském šampionátu v Litvě a i letos je nominován na Mistrovství Evropy, které se uskuteční na přelomu dubna a května v Bratislavě. Tomáš nás pozval  do světa Trail-O a popsal, jak se k této disciplíně dostal, co je na ní nejtěžší a kde si Trail-O vyzkoušet. 

Nejspíš si říkáte, co dělám ve Sloupku reprezentanta, když mě na závodech porážíte bez mrknutí oka, ale orienťák má naštěstí pro takové, jako jsem třeba já, také jiné podoby, třeba Trail-O, které nekladou takové nároky na fyzickou zdatnost. Představy o tom, co Trail-O je, se mezi orienťáckou veřejností různí, ale nezřídka se člověk setká s názory typu „to je to pro ty špatné orienťáky“ nebo „to je to pro ty líné orienťáky“. Je pravda, že jsem s Trail-O začal, když jsem si musel kvůli zranění dát od běhání půl roku pauzu a nechtěl jsem úplně přijít o schopnost práce s mapou, na druhou stranu si nemyslím, že když se někdo dokáže najít na podle mapy na úplně neznámém místě a vyřešit pět úloh, to celé ve dvaceti sekundách, že by byl špatný orienťák. No a zkuste si tlačit vozíčkáře do trochu prudšího kopce, to je mnohdy větší fyzický výkon, než odběhnout závod.

Český tým na MS v Trail-O 2017. Foto: archiv autora.

Přeci jen myslím, že nebude na škodu, když vysvětlím, co to v tom lese vlastně děláme. Trail-O je odvětví orienťáku, kde spolu mohou soupeřit hendikepovaní i zdraví, protože jde pouze o přesnou práci s mapou, v mapě je nakreslené kolečko, v terénu stojí několik lampionů, a vy musíte vybrat, který odpovídá zákresu a popisům, aby to bylo pro všechny stejné, může se chodit pouze po cestě. Máme dvě základní disciplíny Pre-O, což je závod pouze na přesnost, čas nerozhoduje a mnohdy se řeší poloha lampionu s přesností na desítky centimetrů, no upřímně, to je celkem nuda. A pak je tu TempO, jak už název napovídá, tady jde o rychlost. Posadí vás někde uprostřed lesa, dostanete kus mapy, na kterém někde jste, ale nevíte kde, před vámi je šest lampionů, a máte vyřešit obvykle pět úloh, tedy zase máte na mapě kolečko a vybíráte, který z lampionů, případně žádný, odpovídá zadání, za špatnou odpověď je penalizace 30 s. Nejlepší to v závislosti na složitosti terénu zvládají za 20 – 30 sekund, můžete si to vyzkoušet na trenažéru: http://www.yq.cz/trail-o/TempO/.

Vítězství na MČR štafet pro SOOB Spartak Rychnov nad Kněžnou (Daniel Locker, Tomáš Locker, Martin Locker). Foto: archiv autora.

Dost už řečí o pravidlech, ještě napíšu trochu o své skromné kariéře, když to má být Sloupek reprezentanta. První závod na jaře 2015 na Kunětické hoře byl celkem propadák, ale byl jsem hlavně rád, že jsem se zase dostal mezi orienťáky potom, co jsem zimu proležel se zlomenou nohou v posteli. Postupně se to trochu zlepšovalo, na podzim první TempO, rovnou na evropském poháru ve Vápenné. Moc jsem nevěděl, jak na to, tak jsem zvolil strategii, že půjdu hodně rychle, pár chyb se tam někde ztratí. Těch chyb bylo nakonec trochu víc, na prvních dvou stanovištích jsem měl dobře jen jednu úlohu, pak se ale vylezlo z lesa, na mapě se objevila žlutá a já se nějak zázračně chytil, k časům kolem 16 sekund, které jsem chodil tam, už jsem se nikdy nepřiblížil. Nakonec skvělé 11. místo. Pak zájem trochu opadl, protože už jsem mohl zase běhat. Změnilo se to s pořádáním ME v Jeseníku, kde jsem trochu víc nakoukl do toho, jak to vypadá na vyšší úrovni, a taky jsem viděl, že lidé, které jsem už tehdy občas dokázal porážet, nedopadli vůbec špatně. Když přišla nominace na MS 2017 v Litvě v TempO, trochu jsem se toho bál, vždycky jsem míval problémy s nervozitou, když o něco šlo, a tohle je přeci jen hodně o psychice. Nakonec to ale vyšlo docela slušně, terén mi vyhovoval, spousta keříků, málo vrstevnic, hodně žluté barvy na mapě (ta má na mě nějaký zázračný vliv), to je něco pro mě. Pohodlný postup do finále, tam jsem asi nezvolil úplně dobře strategii, tlačil jsem to moc do rychlosti, z toho pramenilo zbytečně moc chyb, výsledek nebyl úplně ono, věřil jsem si do dvacítky, nakonec 26. místo, ale aspoň dobrá zkušenost, navíc jsme to pojali jako rodinnou dovolenou, takže krásný zážitek. Na podzim jsem vyhrál MČR, což bylo celkem úspěšně zatajeno, protože jsem junior, a ti mají kategorii zvlášť, ale zatím asi nejlepší závod v kariéře. V našem rodinném složení jsme obhájili domácí titul ve štafetách, takže sezónu hodnotím velmi pozitivně. Jelikož se mi loni dařilo, přišla opět nominace na ME, to se koná na Slovensku na přelomu dubna a května, tak uvidíme, držte mi palce.

S rychnovskou štafetou na MČR družstev 2016 v OB. Foto: archiv autora.

Závěrem bych chtěl poděkovat O-News, že na rozdíl od jiných orienťáckých informačních kanálů věnují Trail-O pozornost. Pokud si chcete Trail-O zkusit, přijeďte na závody, třeba 14. 4. do Zlatých Hor, do terénu, kde se konalo ME 2016. Není to jen bezcílné bloumání po lese, získáte mnohem větší cit pro mapu, který rozhodně uplatníte i při běhání, a nevyhnutelně zjistíte, co znamenají jiné sloupečky v popisech než ty, kde je kód kontroly a občerstvovačka. A samozřejmě poznáte spoustu fajn lidí, což je myslím to, proč má smysl jezdit na závody, i když člověk nic nevyhraje. No a pro ty ambiciózní, dostat se do reprezentace tu není až tak těžké.

Tomáš Locker

Facebooktwitter

Slunečný o-víkend

0
0

Nejen CEYOC byl na programu právě uplynulý víkend. Řada oblastních žebříčků vč. několika oblastních mistrovství, MTBO školení nebo Český pohár v Trail-O. To vše za pěkného slunečného počasí s tisícovkami běžců, kteří hledali lampiony. Pojďme se podívat na mapy a vítěze ze všech koutů republiky!

První jarní zero (ČP v Trail-O)

Oddíl JPV uspořádal dva závody v klasickém Trail-O v krásném parku v Čechách pod Kosířem. Oba závody se podařilo vtěsnat do jednoho dne. Nová mapa 1 : 4 000, nádherné počasí a díky opožděnému nástupu jara ještě neolistěné stromy umožnily pořadatelům připravit orientační úkoly k řešení často i na velké vzdálenosti. Absolutní vítězem, který ze 42 kontrol jen jednou chyboval, se stal ten, jehož okénko zde bylo předevčírem – věkem ještě junior Tomáš Locker. Na dalších místech byli v kategorii open Libor Forst a Pavel Kurfürst. V kategorii vozíčkářů první tři místa obsadili členové stříbrné štafety z posledního mistrovství Evropy Jana Kosťová, Bohuslav Hůlka a Hanka Doleželová. Další závody jsou hned příští víkend ve Zlatých horách a na přelomu dubna a května Mistrovství Evropy v Bratislavě.

Pavel Dudík

Mistrovství Hanacké oblasti sprintových štafet a ve sprintu (SSU)

Sobota patřila v Rýmařově sprintům. Nejdříve se uskutečnilo MO ve sprintu, kde zvítězili Denisa Kosová (2. Johanka Šimková, 3. Ema Marková) a Ondřej Vystavěl (2. Petr Horvát, 3. Ondřej Doležel). Odpoledne bylo na programu MO sprintových štafet. V hlavní kategorii DH15 zvítězila štafeta SK SKI-OB Šternberk (ve složení Ema Marková, Mikuláš Jirka, František Světnický a Sára Lukašáková) před Magnus Orienteering a KOB Konice. Ze závodu ve sprintu vznikl obsáhlý rozbor, který můžete najít zde: H21, D21.

 

Mistrovství Jihočeské oblasti na krátké trati (KTA)

V Sezimově Ústí na Kozím hrádku proběhl Přebor Jihočeské oblasti na krátké trati. Uspořádal ho SK Kotnov Tábor ve spolupráci se SC vebr-sport. V ženách byla nejlepší Martina Teringlová (2. Iveta Králová, 3. Vladislava Fencíková). Mezi muži dominoval Jan Gajda (2. Radek Teringl, 3. Petr Kunc). Výsledky najdete v ORISu.

Východočeský pohár na krátké trati (SHK)

Další krátkou trať bylo možné si proběhnout ve Zdobíně, kde OK Slavia Hradec Králové uspořádal Východočeský pohár s účastí téměř 1000 závodníků. V ženách nedala nikomu šanci Zuzana Nováková, druhá Martina Zvěřinová a třetí Petra Hančová ztratily už více než 2 minuty. Ještě větší náskok měl vítěz H21C. Juniorský reprezentant Tomáš Křivda nechal druhého Martina Roudného o 3:25, přes čtyři minuty ztráty měl třetí Petr Zvěřina. Více najdete v ORISu.

Mistrovství Valašské oblasti na krátké trati (VIC)

Mistrovství oblasti na krátké trati odstartovalo celoroční žebříček ve Valašské oblasti. Uspořádal ho klub OB Vizovice v RS Revika ve Vizovicích. Titul v ženách si odnesla Jana Knapová (2. Lenka Knapová, 3. Hana Mašláňová), mezi muži uspěl Jan Kolárik (2. Roman Zbranek, 3. Jiří Nečas). Výsledky včetně mezičasů najdete zde.

Mistrovství Ještědské oblasti v nočním OB a ve sprintu (LTP)

Dva závody byly na programu v Ještědské oblasti v sobotu 7. dubna. Nejdříve OOB TJ Lokomotiva Teplice uspořádala OM ve sprintu, kde zvítězila Dominika Plochová (2. Markéta Thořová, 3. Kateřina Janovská), v mužích byl první Matouš Fürst (2. Matěj Burda, 3. Tomáš Thoř). V devět večer začalo OM v nočním OB. Dámské soupeřky doslova deklasovala Eliška Sieglová, která o 15, resp. 21 min porazila Kateřinu Janovskou a Alenu Voltrovou. V mužích vyhrál opět  Matouš Fürst, na dalších místech skončili Jan Pavlovec a Petr Fodor.

OM Ještědské oblasti ve sprintu.

OM Ještědské oblasti v nočním OB.

Trojzávod v Západočeské oblasti (VPM)

Hned tři závody ve třech různých disciplínách byly organizovány v Západočeské oblasti, které připravil KOS Slavia VŠ Plzeň. V sobotu byla nejprve na pořadu krátká trať (vítězství si odnesli Věra Chvalová a Matěj Kamenický) a odpoledne sprint (nejlepší byli Michaela Lavičková a Matěj Kamenický). Oba závody měly zázemí v Gymnáziu a SOŠ Plasy. Nedělní klasická trať byla situována na fotbalovém hřišti v Dobříči. Tu vyhráli Karolína Šiková a potřetí během víkendu (a potřetí velice těsně) Matěj Kamenický. Další informace lze nalézt na stránkách závodů.

Momentka ze sprintu, který se odehrával v Plasích. Foto: Jiří Bouchal.

OŽ Pražské a Středočeské oblasti (DKL)

Nedělní závod Pražské a Středočeské oblasti na klasické trati měl největší účast ze všech víkendových závodů, ve výsledcích najdeme 1043 běžců. V D21L vyhrála Barbora Baldrianová (2. Barbora Vyhnálková, 3. Kateřina Mullis), v mužské hlavní kategorii H21 byl nejlepší Jakub Landovský (2. Tomáš Fibír, 3. Jan Procházka). Výsledky najdete zde.

Oblastní žebříček Ještědské oblasti (STB+KAS)

Přeložený závod z 29. října 2017 (vichřice, vyhlášen zákaz vstupu do lesa) byl uspořádán tuto neděli v Doksech za pořadatelství TJ Stadion Nový Bor a KOB Kamenický Šenov. V ženách to byl souboj turnovských žen, nakonec o 21 sekund zvítězila Iva Rufferová před Lucií Krafkovou, třetí místo brala Kateřina Kašková. V mužích také byly vysoko modro-bílé barvy: vyhrál Martin Luštický (2. Pavel Hradec, 3. Jakub Makovský). Výsledky a další informace najdete v ORISu.

Dva závody Jihomoravské ligy (VBM)

Dva závody Jihomoravské ligy uspořádal VSK Mendelu Brno v Tišnově. Na OM ve sprintu, které se konalo dopoledne, zvítězila Martina Tichovská (2. Natalia Hiklová, 3. Tereza Čechová), v mužích závod ovládl Miloš Nykodým (2. Jan Zháňal, 3. Martin Křivda). Odpoledne byl rovněž sprint. První místo zde patřilo Tereze Novotné (2. Tereza Čechová, 3. Magdaléna Tužilová) a Miloši Nykodýmovi (2. Jan Grundmann, 3. Jeroným Kamenický).

Dopolední sprint v Tišnově.

Odpolední sprint v Tišnově.

Seminář pořadatelů a kartografů MTBO

Sedmnáct zástupců pořadatelů závodů ČP MTBO 2018 a MS MTBO 2020 přijelo v sobotu 7. dubna na jednodenní sraz plný zajímavých přednášek a workshopů do Zbraslavice. Na programu byly novinky z MTBO komise IOF, informace o všech nezbytnostech potřebných k pořádání, výklad a připomenutí často opomíjených pravidel MTBO, přehled možností mediální podpory akcí a především velký blok věnovaný kreslení map a stavbě tratí. Součástí byl venkovní program, kde nad loňskou mapou štafet proběhla široká diskuze různých přístupů k mapování s cílem optimalizovat a sjednotit klasifikaci v různých terénech a od různých mapařů. Všem zájemcům nabízí sekce MTBO tomto odkazu všechny prezentace ke studiu.

Pavel Štáfek

Facebooktwitter

Víkend nejen mistrovský

0
0

Víkend, kterému vévodily závody MČR NOB a ČP sprint, poskytly i spoustu dalšího orienťáckého vyžití. Kromě šesti oblastních žebříčků se mohli závodníci vydat například i na Trail-o na Jesenicko.

Trail-o adventure

Dvě etapy trail-o, které byly zároveň součástí Czech PRE-O Cup 2018, se odehrály ve Zlatých horách na Jesenicku. V zajímavých terénech nechybělo bludiště z živého plotu či jemné vrstevnicové tvary. V první etapě zvítězil Libor Forst, v té druhé pak Pavol Bukovac. Přinášíme vám závodní mapy včetně řešení kontrol.

Dvojzávod na Valašsku

Společné oblastní mistrovství ve sprintu a oblastní žebříček na krátké trati uspořádal SKOB Zlín u Otrokovic. Sprint proběhl v unikátním lesním terénu, který vznikl  vymýváním zeminy při stavbě Otrokovic v letech 1930 – 1933. V D21 jasně zvítězila Iva Kavánková, mezi muži Michal Smola pouze o 3 vteřiny porazil Romana Zbranka. Na odpolední krátké trati dostali šanci ti, kteří zůstali a neodjeli na MČR v NOB, v hlavních kategoriích vyhráli Lucie Staňková a Pavel Rychlý.

 

Mistrovství na krátké v Konojedech

Společné mistrovství Pražské a Středočeské oblasti na krátké trati uspořádala Tretra Praha. Početně se jednalo o nejvíce zastoupený víkendový závod – na trať se vydalo 973 závodníků. V nejdelší ženské kategorii si titul mistryně oblasti odváží Barbora Baldriánová, druhé místo patří Marii Pospíšilové a třetí Kateřině Mullis. V H21 se první tři muži srovnali do 17 sekund, vítězství patří Radimu Ondráčkovi, o 14 vteřin zpět byl Martin Jonáš a za ním skončil Ctibor Sysel.

Rozběhání před MČR

Jičínský oddíl uspořádal oblastní závod nedaleko dějiště následného MČR. Závodiště poskytl terén z loňského závodu Českého poháru štafet ve Vojicích, jehož nezajímavější částí byl starý lom. V závodě na krátké trati vyhrála v D21C Eva Kabáthová o 2 minuty před Petrou Hančovou, mezi muži naprosto deklasoval konkurenci turnovský Martin Luštický, když jeho náskok před druhým závodníkem byl 6 minut.

 

Liga Vysočiny

Třetí závod jarní Ligy Vysočiny uspořádal oddíl SK Chrast v okolí obce Skála. Nejdelší trať, H21C, čekalo 12 kilometrů s převýšením 280 metrů. A kategorii opanovali neskutečným způsobem jihlavští závodníci, obsadili totiž prvních 8 pozic – nejlepším z nich byl Marek Prášil v čase 76:05. V ženách za slabší účasti putovalo vítězství také do Jihlavy zásluhou Barbory Chudíkové.

Facebooktwitter

Češi vezou z ETOCu zlato a stříbro!

0
0

Ve dnech 27.4.-1.5. proběhlo v Bratislavě Mistrovství Evropy v Trail-o. Zúčastnilo se ho 150 závodníků z dvaceti evropských států. Pořadatelé využili orientačně zajímavé terény na Záhoří a v podhůří Malých Karpat. Jejich vybrané části zmapovali v měřítku 1 : 4 000. Na předcházejícím Evropském šampionátu v Jeseníku jsme získali dvě medaile, a tak reprezentanti odjížděli je obhajovat. Ve třech disciplínách bylo celkem 14 českých sportovců, z toho pět vozíčkářů. Dění ze šampionátu popsal pro O-News.cz Pavel Dudík.

Nejprve byly dva závody jednotlivců, jejichž výsledky se sčítaly do konečného pořadí. První den jsme soutěžili v roklích a rýhách na okraji Stupavy. Převážně listnatý les už měl v pokročilém jaru zhoršenou průhlednost, a tak některé lampiony byly viditelné jen velmi obtížně. Jen čtyři závodníci dokázali absolvovat celou trať sestávající z 24 kontrol bez chyby, nejlepší z našich v kategorii open udělali chyby dvě, což znamenalo průběžné 18. – 19. místo. Tento odstup však ještě dával naději za zlepšení ve druhém dni. Lépe se dařilo v kategorii para, kde Jana Kosťová byla po prvním dni druhá a Hanka Doležalová osmá.

Druhý den přišly slibované skalnaté terény, tedy lépe hluboké údolí s roztroušenými vápencovými skalami a kameny. Lampiony byly převážně vysoko ve svahu a tak problémy s listím zhoršujícím viditelnost pokračovaly. Stavitel trati na tento den nachystal 28 kontrol, jež správně určila více než čtvrtina startujících. Malé bodové rozdíly z prvního dne se tedy nedařilo snižovat, a tak v kategorii Open naši nejlepší poskočili jen o pár příček. Tomáš Leštínský skončil 11. a Daniel Locker 14. Další se už umístili nejlépe ve čtvrté desítce. Zato v kategorii para Jana Kosťová udržela výborným výkonem druhé místo a získala tak pro nás stříbrnou medaili. Do první desítky se ještě vešli Pavel Dudík na 7. a Bohuslav Hůlka na 9. místě.

Jana Kosťová získala stříbrnou medaili

Nebyl ale čas na oslavu, protože následující den nás čekaly štafety, kde jsme si dělali největší naděje. Pořadatelé vybrali jako závodní prostor národní kulturní památku Děvín, tedy zříceninu hradu a její těsné okolí. Jako poprvé na vrcholných soutěžích umístili stavitelé tratí také několik obřích lampionů na skalnaté polootevřené stráně protější Děvínské Kobyly. Poloha lampionů se tedy řešila skoro na kilometrovou vzdálenost. Každého z tříčlenných štafet čekalo 12 kontrol a na závěr ještě dvě stanoviště s měřeným časem. Na každém z nich čtyři úkoly. Štafety v trail-o probíhají tak, že se závěrečné časové kontroly třetích úseků řeší před diváky a závodníci na ně přicházejí v obráceném pořadí, tedy ti zatím nejlepší až nakonec.

Nejprve přišla na řadu kategorie para. Naše druhá štafeta závodící ve složení Milan Lučný, Miroslav Špidlen a Bohuslav Hůlka nastoupila na časové kontroly jako čtvrtá nejlepší. A Bohuslav Hůlka potvrdil skvělou formu a pouze s jedinou chybou ze čtyřech úkolů upevnil nejhůře čtvrté místo. Jako třetí odpovídali Švédové s několikanásobným exmistrem světa Michaelem Johansonem. Udělal rovněž jen jednu chybu, ale byl dokonce o dvě vteřiny pomalejší než náš Hůlka. Pak přijela do soutěžního stánku naše Jana Kosťová. S ledovým klidem, na nějž jsme u ní zvyklí, velmi rychle vyřešila všechny úkoly a měla jedinou chybu. A teď přijíždí včerejší vítěz kategorie para Pavel Šmatov z Ruska. Bude výkon Jany stačit na snížení jejich dosavadního náskoku 42 vteřin? To je jedna chyba navíc a ještě pomalejší řešení. První stanoviště Šmatov už má dvě chyby, tedy penalizace 60 vteřin, už vedeme a na posledním přidává ještě jednu. Máme zlato!

Nádherné okolí hradu Děvín u Dunaje

Začínají závodníci z posledních úseků v kategorii open. Těch bylo 34. Díky bohu dosti dlouho to trvá, než se objevují naši. Jako pátý nejlepší přichází finišman naší štafety č. 1 Tomáš Leštínský. Zkušený mapař bleskově odpovídá a zatím nejlepším časem bez jakékoli penalizace upevňuje pozici štafety. Další na řadě je štafeta č. 2 s finišmanem Tomášem Lockerem. Je o něco pomalejší v odpovědích, sází zřejmě na jistotu, ale druhý úkol dělá chybu. Penalizace 30 vteřin a rázem je tato štafeta o 3 vteřiny až za naší číslo jedna. Před námi jsou ještě zatím medailové štafety Velké Británie, Švédska a Finska. Britové dělají dokonce dvě chyby, mnohonásobní medailisté Marit Wiksel ze Švédska a včerejší vítěz Antti Russanen z Finska mají každý jeden omyl. Lešťa byl tedy nejlepší, ale bohužel to na medaili nestačilo. Obsazujeme tedy jen 4. a 5. místo. Na Evropských soutěžích se i v trailu započítává pouze jedna štafeta a tak za čtvrté a páté místo našich štafet č. 2 není ani velká bedna.

Poslední den se závodí v disciplíně Tempo. Všechny úkoly se zde řeší na čas, závodník uvidí šest lampionů až v okamžiku, kdy se začíná měřit čas. Na mapě nemá ani vyznačenou svoji pozici. Pořadatelé nás zavedli do písečných kupek u Borského Mikuláše. Mezi našimi devíti závodníky máme i obhájce titulu z Jeseníku Pavla Kurfürsta. Dopoledne probíhá kvalifikace. Z každé ze dvou skupin postupuje do finále jen prvních 18 závodníků. Úkoly založené pouze na vrstevnicových tvarech jsou ale příliš náročné. Do finále se dostávají pouze dva z našich – Pavel Kurfürst a Libor Forst. Bratři Lockerové zůstávají shodně dvě místa od postupu, každý ale v jiné kvalifikační skupině, nepostupují ani další favorité. Odpolednímu finále vládnou Finové. Obsazují čtyři místa mezi prvními pěti. Pořadatelé dokonce musejí řešit problém, kde sehnat třetí vlajku. Naši obsazují jen 28. a 32.místo. Říkají, že to bylo neskutečně těžké.

Mapa závodu jednotlivců

Stejně jako z Jeseníku před dvěma lety si odvážíme dvě medaile, tentokráte ale cennější hodnoty. V jejich počtu jsme letos třetí hned za suverénním Finskem a Švédskem. Začátkem srpna je Mistrovství světa v Lotyšsku. Držte nám palce.

Pavel Dudík

Výsledky:

Závod jednotlivců

Open

1. Anti Russanen (Finsko)
2. Krešo Keresteš (Slovinsko)
3. Sondre Rund Braten (Norsko)

11. Tomáš Leštínský
14. Daniel Locker
39. Pavel Kurfürst
45. Libor Forst
52. Jiří Kalousek
75. Markéta Šimková

Para

1. Pavel Šmatov (Rusko)
2. Jana Kosťová (Česká republika)
3. Ola Jansson (Švédsko)

7. Pavel Dudík
9. Bohuslav Hůlka
14. Hanka Doležalová
28. Milan Lučný
43. Miroslav Špidlen

Závod štafet

Open

1. Finsko 1 ( Pinja Mäkinen, Juha Hiirsalmi, Antti Russanen)
2. Švédsko 1 (Stig Gerdtman, Martn Fredholm, Marit Wiksell)
3. Velká Británie 1 (Charles Bromley Gardner, Tom Dobra, John Kewley)
4. Česká rep. 1 (Daniel Locker, Pavel Kurfürst, Tomáš Leštínský)
5. Česká rep. 2 (Jiří Kalousek, Libor Forst, Tomáš Locker)

Para

1. Česká rep. 1 (Hanka Doležalová, Pavel Dudík, Jana Kosťová)
2. Rusko 1 (Dmitriy Docuchaev, Nataliia Salakhova, Pavel Šmatov)
3. Švédsko (Inga Gunarson, Ola Jansson, Michael Johansson)
4. Česká rep. 2 (Milan Lučný, Miroslav Špidlen, Bohuslev Hůlka)

Tempo

1. Pinja Mäkinen
2. Antti Russanen
3. Petteri Hakala (všichni Finsko)

28. Pavel Kurfürst
33. Libor Forst

Facebooktwitter

Česká štafeta stříbrná na MS v Trail-O!

0
0

Současně s Mistrovstvím světa v orientačním běhu probíhalo v Lotyšsku i Mistrovství světa v trail-o. Odehrávalo se ve druhém největším lotyšském městě Daugavpils asi 250 km vzdáleném od Rigy.

Česká stříbrná štafeta v kategorii Para.

Všechny závody probíhaly v těsné blízkosti města v lesích s porostlými pískovými dunami. Jednalo se tedy o terény bohaté na všelijaké vrstevnicové tvary.

Na 150 sportovců z 25 zemí soutěžilo ve třech disciplínách.

První  z nich TempO se skládala z kvalifikace a finále. Po skvělém úvodu, kdy náš Tomáš Leštínský vyhrál jednu z kvalifikačních skupin, se ve finále už tolik nedařilo, a tak nejlepšího výsledku dosáhl Pavel Kurfürst, když byl 14. a Tomáš Leštínský, který obsadil 16. místo. Zvítězil Petteri Hakala z Finska.

V disciplíně PreO, která se vždy skládá ze dvou etap, jsme v katergorii Para obsadili dvě místa na velké bedně. Jana Kosťová byla čtvrtá a Bohuslav Hůlka šestý.

V kategorii open byl z našich nejlepší Pavel Kurfürst na 8. místě, když po prvním dnu byl dokonce šestý.

Největší naděje jsme si dělali v závěrečných štafetách. Vždyť na letošním mistrovství Evropy jsme měli všechny 4 štafety do 5. místa. A potvrdilo se i zde, že patříme ke světové špičce. Štafeta v kategorii para ve složení Pavel Dudík, Bohuslav Hůlka a Jana Kosťová  získala stříbrnou medaili a štafeta v kategorii open  závodící ve složení Jiří Kalousek, Libor Forst a Pavel Kurfürst byla čtvrtá. Zvítězili Švédi a Norové.

Velkou hvězdou šampionátu se stal Jan Furucz ze Slovenska, který si odváží stříbrnou medaili ze závodů v TempO a zlatou ze závodů v PreO.

PreO, 2. den. Ukázka mapy z MS 2018.

 

Pro O-News.cz Pavel Dudík.

Facebooktwitter

Sloupek reprezentanta: Jana Kosťová

0
0

Jana Kosťová je jedna z nejúspěšnějších českých reprezentantek v Trail-O. Má všechny možné cenné kovy z MS, uspěla i na ME v Trail-O. Jsme rádi, že nám mohla některé specifické odlišnosti této disciplíny přiblížit v dnešním Sloupku reprezentanta.

TrailO mě baví. Kdyby ho nebylo, k oreinťáku bych se už asi nevrátila. Přičichla jsem si k němu (OB) kdysi na prvním stupni základky, ale nikdy jsem se nedostala k tomu orienťák fakt běhat. Tím „fakt“ myslím u toho začít přemýšlet a neběhat jen po cestách (skončila jsem někde u D10 tuším, zdravím Hradec Králové..). S novou érou na vozíku se mi k tomuhle krásnýmu sportu zase otevřely dveře.

Trail oreinteering je celkem vtipná disciplína. Hned na první pohled. Viděli jste všechny ty mega soustředěné výrazy? Hledala jsem nedávno nějakou svoji trailovou fotku, do profilovky event advisera pro mistrovství Evropy v TrailO (2020 ve Finsku). Když se pekelně soustředím a snažím se zjistit, co že to stavitel vymyslel za chyták na dané kontrole, umím vyrobit 100 a 1 šílenej obličej. Nejen já. Je to plejáda různě nechápavých výrazů nás všech, co máme rádi hledání řešení, čtení terénů a map. Někdy se podívejte na fotky z trailových závodů. Je to ale známka toho, že se člověk fakt vydává na maximum. Mám ráda tu možnost, a na vrcholové úrovni i nutnost, vyloučit všechno kolem a soustředit se jen na ten kus lesa, pár lampionů a mapu. Je to skvělá očista od všech ostatních radostí světa. A šance natřít to i choďákům. Nepopírám, i to mě na tom baví a posouvá mě to dál, motivuje mě to k tomu zlepšovat se. Mám hendikep – neběhám po lese. Nepracuju s mapou tak často jako většina ostatních a ta zkušenost mi pak trochu chybí. Na výsledcích je to znát. Hlavně na těch TempOvých (rychlostní verze trailu). Tam odpadá většinou zbytečné hraní si na trailové blbosti, blíží se mnohem víc orienťáku. Rychle se zorientovat, pochopit, najít to správné místo. Připomíná vám to něco? Super. V Tempu je pro mě velký úspěch, když se na velkých závodech dostanu přes kvalifikaci do finále. To se mi už dlouho nepovedlo, naposledy – na letošním ME – jsem skončila kousek pod postupovou čarou. V Čechách je ale čím dál těžší se nominovat i jen do reprezentace – těch rychlých a dobrých je tu víc a víc. Budu muset máknout, abych se ještě někdy do nominace na TempO vůbec podívala. Výzva.

PreO na WTOC 2018 – den první .

V PreO – naší klasice – mi to jde trochu líp. Mám čas projít si trať ve svém rytmu, dát kontrolám tu potřebnou péči, ale ne zase přílišnou, to si potom člověk koleduje o zbytečné problémy. Je mým štěstím, že většinou najdu tu správnou míru. Na závodech typu MS a ME závodím v klasice v Para kategorii už od roku 2011. Nejsou v ní jen vozíčkáři, závodníci mají různé typy hendikepu a dobrá polovina startovního pole chodí. Někteří dokonce ani nevypadají, že by nějaký hendikep vůbec měli. To je ale na diskusi jinde. Upřímně, konkurence v Para není tak velká jako v Open kategorii. I když nás tam závodí třeba 40-50 (v Open bývá závodníků tak 2x víc), obávat se můžu jen asi 10-15 lidí. Je fajn odvézt si medaili, o tom žádná, vnitřně ale stále srovnávám svůj výsledek s kategorií Open – tam jsou ti fakt dobří a mám pořád co dohánět.

Dneska jezdím na závody s určitou vnitřní povinností urvat v klasice v Para kategorii minimálně velkou bednu, ne-li rovnou medaili. A zatím se mi to daří – letos na ME na Slovensku se mi nepovedlo porazit jen Rusa Shmatova a se štafetou jsme to dotáhli dokonce nejvýš. Do Lotyšska na MS jsme pak jeli s velkými obavami. Ze stavitelů, mapařů, organizátorů… Ale nakonec se z toho vyklubalo jedno z nejlepších MS vůbec, krásné terény, fungující organizace… Sice na mě zbyla zase jen brambora v individuální soutěži, ale se štafetou jsem si spravila chuť a domů jsme si odvezli stříbro. Jen ty koberce nebudu moct chvíli ani vidět – kvůli sjízdnosti jimi organizátoři vyložili tak 80 % tratě (lesní pěšiny plné kořenů na písčitém podkladu). Už asi nebudu nikomu tvrdit, že trailO eliminuje fyzickou složku výkonu, alespoň tedy pro nás na vozíku.

Jana Kosťová

Stříbrná medaile ze štafet na WTOC 2018

 

Facebooktwitter

Pražský trailový podzim ve stínu SP v OB

0
0

Ve stínu finále Světového poháru v pěším orienťáku probíhal během víkendu v Praze také finálový dvojzávod Evropského poháru v trail orienteeringu (ECTO). Předseda sekce trail-o a hlavní pořadatel Evropského poháru Libor Forst sepsal reportáž z těchto závodů.

Závod se konal v nádherném prostředí Průhonického parku. Park jsme měli vyhlédnutý už dávno, ale obávali jsme se, že v takto chráněném prostoru, navíc v památce UNESCO, nám nikdo závodit nedovolí. Při osobním jednání se správou parku se ale ukázalo, že to vůbec není pravda. Lidé ze správy parku pochopili, že náš sport opravdu neohrozí jejich jedinečné přírodní prostředí, a vycházeli nám všemožně vstříc. Skoro nic nebylo nemožné a tam, kde nějaký náš nápad opravdu nešel zrealizovat, přišli s jiným řešením, často lepším, než byl náš původní návrh. Správě parku patří obrovský dík.

Kontrola se zámkem. Foto: Milan Krausz.

Trať sobotní klasiky byla dost náročná, zvláště ve skalních partiích. Můžete si sami zkusit rozpoznat skály na fotografii, porovnat je se skalami v mapě a rozhodnout, který z lampionů odpovídá středu kolečka na kontrole č. 8. Jediný problém byl s kontrolou 12, protože ze závodní mapy bylo velmi obtížné kvůli překryvu s vrstevnicí rozpoznat přesný rozsah šedé plochy (skalnatý povrch), na jejímž okraji měla kontrola stát. Pořadatelé se proto rozhodli tuto kontrolu zrušit. I tak žádný ze závodníků nešel závod (28 kontrol) bez chyby, český terén nejlépe sedl Tomáši Leštínskému těsně následovanému úřadujícími mistry světa Jánem Furuczem (SVK) a Sigurdem Dæhlim (NOR). Pokud Vám to druhé jméno něco říká, pak máte pravdu, Sigurd má světový titul z trailu, OB i LOB! Trať si velmi pochvaloval i současný slovenský reprezentant Pavol Bukovác – říkal, že díky možnosti pozorovat kontroly v parku z nejrůznějších míst naběhal solidní tréninkovou dávku.

Po klasice následovala ukázka návrhu nové disciplíny, sprintu. V ní by byl extrémně zkrácen čas (na cca jednu minutu na kontrolu oproti současným obvyklým čtyřem), takže by mohla lépe vyhovovat aktivním orientačním běžcům. Zároveň se zde zkoušelo i nové ražení, kdy závodník si sám nese mobilní telefon a v české aplikaci ANT (určené původně jen pro časovky a zde mírně upravené) si sám volí odpovědi.

Nedělní TempO si obtížností v ničem s klasikou nezadalo. Zvítězil v něm mistr světa z roku 2015, Antti Rusanen (FIN), v těsném závěsu za ním skončila naše naděje, šestnáctiletý Dan Locker, a bronz si odváží Erik Stålnacke (SWE). Jak už je na světových závodech běžné, díky měření pomocí systému ANT a on-line přenosu výsledků diváci na nádvoří zámku sledovali finálové stanoviště v podobně dramatickém duchu, jako závody ve střelbě či biatlonu.

Celkové výsledky Evropského poháru ovládl Ján Furucz (SVK) následovaný Antti Rusanenem, Erikem Stålnackem, Sigurdem Dæhlim, Sami Hyvönenem (FIN) a Dušanem Furuczem, slovenským IOF Event Advisorem našeho závodu.

Vyhlášení celkových výsledků Evropského poháru v trail-o. Foto: Barbora Šimšová.

Kromě Evropského poháru byly závody zařazeny i do MČR. V závodě MČR PreO klasická trať si v kategorii Open nejlépe vedl Tomáš Leštínský (OAV), který v závodě zvítězil i v rámci celého startovního pole z jednou chybou. Druhý skončil Pavel Ptáček (BBM) a třetí Magdalena Kurfürstová (FSP). V kategorii Para nepřekvapila vítězstvím Jana Kosťová (KVP), druhý se umístil Bohuslav Hůlka (KVP) a třetí Hanka Doležalová (VRL). V kategorii Junior byl jediný závodník, a to Daniel Locker (SRK).
V nedělním MČR TempO pak zůstaly výsledky podobné, zvítězil opět Tomáš Leštínský (OAV), druhý Pavel Ptáček (BBM), na třetí místo se probojoval Šimon Mižúr (ASU). V TempO není kategorie Para, je tu ale kategorie Junior, kde stejně jako předešlý den zvítězil Daniel Locker (SRK). Dlužno dodat, že Dan dosáhl nejlepšího času ze všech českých závodníků a porazil tak všechny v kategorii Open.

Nejlepší tři závodníci na MČR PreO klasická trať. Foto: Barbora Šimšová.

Závody uspořádaly společně oddíly MFP a FSP a i po organizační stránce vše šlapalo, jak mělo. Navíc pořadatelé objednali k dokonalému prostředí parku i dokonalé počasí, takže věříme, že si závodníci všechny tři závody užili a rádi se k nám zase někdy vrátí.

Libor Forst s přispěním Tomáše Leštínského

Facebooktwitter
Viewing all 46 articles
Browse latest View live