Quantcast
Channel: Trail O – O-news.cz

Sloupek reprezentanta: Libor Forst

$
0
0

Dnešní Sloupek reprezentanta nabídne pohled do nejmenší sekce ČSOS: Trail-O. Libor Forst předsedá této sekci, reprezentuji na vrcholných utkáních, ale též stojí v čele organizačního výboru MS v Trail-O 2022, které proběhne v Česku. O tom všem se dozvíte v dnešním článku.

Orienťák, ten obyčejný, běhací, dělám už řadu let, ale jen na rekreační úrovni. Oproti běhání samotnému mě na něm baví to, že kromě fyzické stránky je třeba zaměstnat i hlavu. K trail-o jsem se dostal náhodou – manželka mě prostě přihlásila na MČR – a líbí se mi na něm to, že když se postaví pořádně, je to stále orienťák, jen se u něj (většinou) neběhá a trápí se pouze hlava.

Začínal jsem s trailem v roce 2008 a na prvním MS jsem skončil devátý. To byla veliká motivace, jenomže v té době u nás byla disciplína v plenkách. Byl jsem na svůj reprezentační úspěch hrdý, ale zároveň jsem si říkal, že u nás musí existovat dost lidí, kteří s mapou dokážou pracovat ještě lépe a být ještě lepší, a jde jen o to je najít. Nutnou podmínkou ale bylo udělat z trailu řádnou disciplínu a dostat ho do povědomí širšího okruhu lidí, protože ne každý má tak šikovnou manželku. Naštěstí se našlo dost lidí, kteří byli ochotni přiložit ruku k dílu, a situace v trailu se za pár let zásadně změnila. Vznikla česká pravidla, pravidelná soutěž a vyvrcholením této cesty byl vznik sekce trail-o pod naším svazem. Současně jsme se snažili trail popularizovat články v orienťáckých periodikách, pořádáním ukázkových závodů při pěšáckých závodech, on-line tréninky atd. Postupem času se rozšířila reprezentační základna, což potvrdily také štafetové výsledky z MS 2017 v Litvě či ME 2018 na Slovensku. Dneska už není problém najít způsob, jak si trail vyzkoušet, a jde jen o to si říct, že to má cenu zkusit. Samozřejmě ne každému se takovéhle zápolení zalíbí, ale bez prožití na vlastní kůži to člověk těžko odhadne. Příkladem z poslední doby je Pavel Ptáček z Brna, který se touhle cestou vydal přede dvěma lety a loni přivezl z MS páté místo! Jako vysokoškolský pedagog znám dobře ten pocit, když někoho z mladých kolegů člověk postrčí k dobře odvedené práci.

Dvojitý štafetový medailový úspěch na MS 2017 v Litvě.

Ale pojďme se od pohledu do minulosti věnovat současnosti. Co čeká reprezentaci letos? Letošní MS je poněkud nejisté, připravuje se v Hong Kongu a vzhledem k tamější politické situaci vlastně pořád není jasné, zda se bude konat. Proto se koncentrujeme hlavně na ETOC, neboli Evropský šampionát, který se bude konat v květnu ve Finsku. Ve Finsku závodíme rádi, tamější terény jsou pro trail ideální, takže i stavitelé se nemusejí uchylovat k hloupým úlohám. Pravidelně jezdíme na závody FinTrailO a jen doufáme, že nám letos během ME nenapadne sníh jako na prvního máje 2017. Loni jsme také v rámci přípravy absolvovali ve Finsku intenzivní letní soustředění se sedmi závody (i od stavitelů ME) v jednom týdnu. Bonusem pro české závodníky je také osoba IOF Event Advisera, kterým je naše vozíčkářka, několikanásobná mistryně světa, Jana Kosťová.

I takhle může vypadat ve Finsku trail v květnu (konkrétně 1. 5. 2017).

Pro mě osobně ale letos kromě reprezentační přípravy začíná ještě jiná náročná práce. Možná, že ne všichni čtenáři vědí, že trail prodloužil šňůru vrcholných světových orienťáckých akcí v ČR a rok po pěšáckém MS 2021 v Doksech se centrum O-světa přesune o pár kilometrů na sever do Zákup na trailové MS 2022. Při jeho pořádání budeme chtít zužitkovat dlouholeté reprezentační zkušenosti a já zároveň zkušenosti IOF Event Advisera z MS 2013 a 2016. Sice to vypadá jako daleká budoucnost, ale např. na přípravě tratí je nutné začít pracovat už letos na jaře. Vybírají se vhodné terény, prověřují existující mapy, testuje kvalita cest pro zajištění férových podmínek pro vozíčkáře. A také se pomalu začínají hledat dobrovolníci – doufáme, že se najde dost orienťáků, kteří budou ochotni se první červencový týden roku 2022 zapojit. Nemusíte se bát, pokud nemáte s trailem osobní zkušenost – lidi na odbornější pozice zvládneme rychle zaškolit. Pokud chceme udržet vysokou laťku pořadatelské kvality českého orienťáku, bez vás to nepůjde…

Práci IOF Event Advisera jde zvládnout levou rukou (MS 2016 Švédsko)

Libor Forst

Facebooktwitter

Co přinese březen v OB

$
0
0

Březen. Měsíc, na který se většina orienťáků těší nejvíce. A to kvůli tomu, že po několikaměsíční zimní přestávce se opět rozjede kolotoč oficiálních závodů. A tím, že si závodníci natolik zvykli na bezkontaktní ražení na celostátních závodech, tak se letos již bude razit takto i na množství oblastních závodů. Ještě před jejich vypuknutím se ale ještě budou dokončovat zimní ligy.

Oficiální závody

Jarní pohár – 20. 3. – 22. 3. (PHK)

Tradiční Jarní pohár se uskuteční od 20. 3. do 22. 3. Letos se bude jednat o skutečný otvírák sezóny, jelikož předtím nejsou žádné oficiální závody. První částí je noční závod, který se poběží v pátek večer, stavitelem je Pavel Kubát. V sobotu vyběhnou do lesa štafety, tento závod je také započítáván do Českého poháru štafet, letos ovšem naposledy. Stavitelem štafet je Jan Panchártek. Celý Jarní pohár zakončuje nedělní klasická trať, která je pro elitní kategorie specifická tím, že je na ní hromadný start. Pro dorostenecké kategorie je tato klasika velmi důležitá, jelikož zde se bojuje o nominaci na CEYOC, který se uskuteční začátkem dubna u Brna. Úkol stavitelky dostala Denisa Kosová. Centrum závodu je stejné jako v loňském roce, bude umístěno do Autokempu Stříbrný rybník, který se nachází na okraji Hradce Králové. Terén pak nenabízí žádné převýšení, poběží se v absolutní rovině s množstvím cest a vegetačních detailů.

Jedna ze starých map prostoru Jarního poháru
Jedna ze starých map prostoru Jarního poháru

Jarní skály – 29. 3. (TUV)

Další tradiční březnový závod jsou Jarní skály, které se uskuteční 29.3. v tradičním prostoru okolo hradu Kost, který obsahuje množství skal. Dříve se jednalo o úplně první oficiální závod sezony, letos se koná až týden po Jarním poháru. Na start jezdí často i česká špička, takže se rozhodně jedná o kvalitní závod na úvod sezony. Stavitelem tratí je Martin Šritr.

Oblastní závody

Moravskoslezská oblast

Valašská oblast

Východočeská oblast

Hanácká oblast

Vysočina

Zimní ligy

Pražská zimní liga

  • 7. 3. – Trojmezí – Praha-Chodov (skorelauf na 8-10 km)
  • 8. 3. – Opět na Kozla – Pyšely (tradiční klasická trať s kontrolou X)
  • 14. 3. – Skrýše – Krašovice (kombinace OB a Geocachingu)
  • 15. 3. – Praga Magica – šiřší centrum Prahy (aneb Benátky v Praze)
  • 21. 3. – Jarní sprint – Praha-Spořilov
  • 22. 3. – Hostivické sprintování – Hostivice
Loňská mapa kategorie A "Opět na Kozla" s kontrolou X
Loňská mapa kategorie A “Opět na Kozla” s kontrolou X

Slezská zimní liga

Brněnská zimní liga:

Sněhulákův kufr (Zimní liga Jihočeské oblasti)

Zimní liga Hanácké oblasti

Zimní hradubická liga

BorCup

Zimní liga Valašské oblasti

  • 14. 3. – ZLOM (Zlínský orientační maraton) – Vracov (extrémně dlouhá trať)

Trail-O

Další zajímavé akce

  • 15. 3. – Pekkomila – 3-úsekové štafety, kde jeden úsek musí běžet žena – Prysk
  • 27. 3 – 29. 3 – Tojnárkovo Sudetské Bloudění – třídenní rogaining v Krušných horách – Nová Ves v Horách

Facebooktwitter

Jediný závod jara? MČR Trail-O

$
0
0

Koronavirus zrušil celou jarní sezónu orientačního běhu a bajků. Zřejmě jediným sportovním utkáním pod hlavičkou ČSOS tak bude Mistrovství ČR TrailO v disciplíně PreO plus závod TempO. Akce proběhne 13. – 14. 6. v podkrkonoší za pořadatelství Orienteering Adventure (OAV), konkrétně 13. 6. ve Dvoře Králové a 14. 6. v Rudníku. Zájemce z řad orienťácké veřejnosti pořadatelé samozřejmě zvou, počet přihlášených bude limitován nařízením vlády (momentálně 50 účastníků). I když o běhání v tomto odvětví nejde, mapa a lampiony v lese budou. Kdo si netroufne hned na Mistrovství, bude připravena i jednodušší trať A. Přihlášky a rozpis jsou v ORISu (sobota, neděle).

Ukázky vedlejších částí závodního prostoru:

Facebooktwitter

Červen? Závody!

$
0
0

Taky už se dlouho těšíte na první orienťácké závody? Limity účastníků pro sportovní akce se pomalu navyšují a už v květnu vyletěly první vlaštovky v podobě malých závodů. Červen ale přinese velkou změnu, na oficiální závody v OB si sice budeme muset počkat, ale určitě bude z čeho vybírat!

Trail-o a MTBO

První mistrovská sada medailí se rozdá o víkendu 13. – 14. června, kdy se ve Dvoře Králové nad Labem a Rudníku koná MČR v tempO, pro závodníky bude navíc připraven Český pohár v preO, termín přihlášek je do 10. června přes ORIS. O víkend později budou mít své první oficiální závody i bajkeři – ve Stvolínkách pořádá BOR MČR na middlu a ČP v longu, přihlášky do 14. června přes ORIS.

Orienťácké závodní seriály

Běhej s mapou

Tento seriál původně chtěli rozjet pořadatelé Mistrovství světa v OB 2021 jako propagaci této akce pro širokou veřejnost. Situace se ale zkomplikovala, proto přichází s novým konceptem a dle současných možných pravidel… Více v článku na O-News.cz.

Termíny:

  • 6. června Vrchbělá
  • 27. června Tanvald

Jihomoravská letní liga

Od poloviny května proběhly v Brně už dva závody (nebo přesněji dvojzávody) Jihomoravské letní ligy, kterou připravuje malý tým pořadatelů v čele s Liborem Zřídkaveselým (PBM) a Jiřím Zelinkou (MBM). Více v článku na O-News.cz

Termíny:

  • sledujte ORIS
  • 24. června Mokrá – Horákov

Jarní liga Valašské oblasti

Alternativní série tréninkových závodů v období coronaviru ve Valašské oblasti. Náhrada za zrušené oblastní žebříčky. Zaměření primárně na žáky a dorost – pro udržení jejich motivace zůstat u sportu a mít možnost zas i trochu závodit. Částečně i obnovení sociálních vazeb. Hlavně pro závodníky z Valašské oblasti. Zjednodušený model pořádání, při dodržení hygienických pravidel a všech platných nařízení vlády ČR. Bez zázemí a bez bufetu. Jen přijet na svůj čas, odběhnout závod a odjet. Malé pořadatelské týmy.

Termíny a pořadatelé:

  • 30.5.2020 LCE nad přehradou (Obětová)
  • 6.6.2020 KVS Zašová
  • 20.6.2020 TZL Lukoveček
  • 27.6.2020 GIG Žlutava

Další tipy na závody

Oblastní mistrovství na Vysočině

V několika oblastech se objevují také první oblastní závody, ty se konat mohou, ale nemohou se počítat do žebříčků, ani se z nich nedají vybíhat licence, to bude možné až po 25. srpnu. V oblasti Vysočina jsou na programu dokonce tři oblastní mistrovství:

MČR v rogainingu

O víkendu 21. a 22. června by snad mělo proběhnout MČR v rogainingu v Hříměždicích na Příbramsku. Organizátoři ještě čekají na finální povolení a 1. června by měl vyjít rozpis závodu. Pokud vše klapne, mělo by se běžet v malebném prostoru vodních nádrží Slapy a Orlík a v přilehlém okolí.

Dětská liga Táborska

Okresní liga mládeže 2020 (Opava)

Pro rok 2020 je naplánováno 18 závodů v rámci Okresní ligy mládeže (OLM), z nichž 4 proběhnou o červnových nedělích. Cílem je nekomplikovaným způsobem přiblížit orientační běh veřejnosti, především dětem paralelně s tréninky stávající členské základny opavských orientačních běžců.

Na Houpačce

20. a 21. června se měl v Dubenci na Příbramsku konat závod 24 hodin OB, nakonec pořadatelé připravili několik denních a nočních tratí pro děti i dospělé. Hodnotit se bude i soutěž týmů, jejíž výsledky budou dány součtem nejlepších výsledků z daných tratí.

Panda-O-Race

13. června se u Písku poběží charitativní závods mottem „Za každého startujícího do Píseckých hor jeden strom“. Přihlášky do 3. června přes ORIS.

V ORISu naleznete ještě několik dalších červnových závodů. Pojďme si užít to, že opět můžeme běhat orienťáky!

Facebooktwitter

MČR PreO – velká analýza

$
0
0

Všichni trailisté se o uplynulém víkendu dočkali prvního letošního Mistrovství České republiky orientačních sportech, konkrétně v disciplíně Pre-O, které se konalo ve Dvoře Králové a Rudníku. Závod pořádal sehraný tým z klubu Orienteering Adventure. Reportáž a analýzu ze závodů pro O-News.cz připravil Míra Slovák.

ČP Temp-O

Závodu MČR navíc předcházel závod Českého poháru v disciplíně Temp-O. Všechny závody připravil Tomáš Leštínský v členitém a skalnatém lesním prostoru okolo královédvorské nemocnice a kousek od Rudníku v lese poznamenaném těžbou zlata. Temp-O proběhl na pěti stanovištích s šesti úlohami na velmi malém, ale o to členitějším prostoru. Vítězem se stal slovenský reprezentant Ján Furucz, který v závodě plném chyb udělal chyby pouze tři.

MČR Pre-O

Odpoledne se začalo dvěma časovými kontrolami v části s mnoha rýhami, které byly pěkně přehledné a daly se rychle odhadnout správné polohy lampionů. Nezvyklé byly na každé časovce čtyři úlohy, proto byly časy trochu delší, než jsme zvyklí. Pro vozíčkáře byl těžký hned sjezd ke startu do údolí řeky Labe, nás čekal celkem jednoduchý začátek.

Analýza

(mapa níže)

  • První kontrola v jasném údolíčku.
  • 2. kontrola ale byla těžší na určení správné polohy na skalní terase mezi dvěma výstupky, u kterých byly falešné kontroly.
  • 3. a 4. kontrola se řešila ze stejného místa, na každé z nich se řešilo něco jiného. Třetí kontrola vyžadovala počítání menších a větších srázů ve svahu, kdežto na čtvrté kontrole mnoho lidí chybovalo, jelikož na mapě nebylo jednoduché všimnout si dvou těsných výstupků na zadní části skály.
  • Po návratu přes start nás čekalo hledání správného kamene těsně u cesty pomocí dvou kamenů v terénu, které k němu navedly.
  • Kontrola 6 šla nalézt odpočítáváním skalních srázů v prudší části labského údolí.
  • Na 7. kontrole byl lampion umístěn u jediného dobře viditelného kamene, na správném místě však byl obrovský balvan, který byl z cesty velmi málo viditelný.
  • 8. kontrola nabídla zdánlivě malé srázky. Kontrola však měla být na neviditelném jižnějším schovaným za husníkem, viditelný byl až z druhé strany.
  • Na 9. kontrole jsme pozorovali dva lampiony umístěné těsně u plotu na vysokém zarostlém svahu, kde Tomáš našel kromě údolíčka ještě malý nos, který byl bez kontroly. Evidentně se mu tam nechtělo.
  • 10. kontrola se řešila svislým zaměřením konců skalek a rozpoznáním konce toho spodního, od kterého pokračovaly už jen balvany a spadlé stromy.
  • Na 11. kontrole byly umístěny dva lampiony na dvou kamenech, z nichž ten menší, jižnější, nebyl zmapovaný a byl níž než ten větší, který odpovídal výškové poloze oproti srázku 10. kontroly.
  • 12. kontrola byla nakonec zrušena, přestože nabízela zajímavou situaci.
  • Na 13. kontrole jsme měli hlídat vrstevnici vedoucí od srázu 12. kontroly a dobrat se řešení Zero mezi dvěma lampiony na nosíku.
  • U 14. kontroly jsme sice jámu neviděli, ale museli jsme vyhodnotit polohu okraje jámy na vrcholu kupky.
  • U 15. kontroly bylo potřeba si všimnout velké vzdálenosti lampionu od cesty směrem k Labi, jelikož před kontrolou nebylo nic vidět přes klády.
  • U 16. kontroly sice nebyl vidět srázek, na kterém měl být lampion, ale kontroly byly jasně umístěny na jámu a prohlubeň.
  • Krásný chytáczech vymyslel Lešťa na 17. kontrole, kde zapíchnul lampion do jamky nad ústím kanálu, značeným jako jeskyně.
  • 18. kontrola přinesla chyták ve formě dvou vývratů, z nichž ale pouze jeden byl zmapovaný a na tom druhém byl lampion. Ten byl ale příliš vysoko a osově vychýlen.
  • Po jednoduché devatenáctce přišla na řadu trojice hrázek, z nichž ta poslední byla špatně viditelná a ta, na které byly umístěny lampiony, byla zdánlivě rozdělena na dvě části.
  • 21. kontrola nabídla pohled do zarostlého údolí pod kamenným srázkem, kde byly sotva viditelné dvě kontroly zasazené do rýhy v ose a jáma za nimi nemohla být vidět.
  • Na konci závodu jsme se dostali na náměstíčko se zajímavými terénními tvary podobnými závodu v Temp-O a řešili jsme polohy jednotlivých lampionů v různých vzdálenostech. Toto byla nejtěžší část, na které se hodně chybovalo.
Řešení kategorií Open a Para sobotní části závodu.

Druhý den jsme se přesunuli do Rudníku, kde nás čekal velmi členitý terén po těžbě zlata. Časovky byly umístěny podél rybníčku v areálu KRNAPu. Na začátku závodu jsme řešili na nejdelší možnou vzdálenost trojici kontrol v celkem přehledném zarostlém svahu.

  • U 4. kontroly jsme nemuseli poznat, že je kontrola až za údolíčkem.
  • Na páté kontrole ve velké vzdálenosti bylo těžké poznat nos od malého bezvýznamného nosíku, na kterém měl být umístěn lampion.
  • Potom přišla série kontrol, u kterých se řešila vzdálenost a vzájemná poloha údolíček, jam, kupek, nosíků a prohlubní pohledem z mírného kopce, kde nebylo všude možné zaměřit správný objekt. Bylo vhodnější v podstatě najít všechny objekty jak v terénu, tak na mapě a prostě se tam dopočítat. U některých pomohla vzájemná poloha nebo směr od jasného místa na cestě.
  • Většina kontrol se řešila formou takzvaného AZ-kvízu, kde nejtěžší byl závěr se čtyřmi lampiony.

Řešení kategorií Open a Para nedělní části závodu.

V kategorii Open jednoznačně zvítězil Pavel Ptáček z Beta Ursus Orienteering, který porazil syna a otce Lockerovy ze Spartaku Rychnov. Ve výsledcích je i slovenský mistr světa Ján Furucz, který by bral 3. místo. Na mě zbyly po úspěšnějším druhém dnu brambory. V kategorii Para obsadili stupně vítězů tradiční závodníci. Za vítězkou Janou Kosťovou skončili Hanka Doležalová a Mirek Špidlen. V kategorii Junior se mistrem republiky stal můj svěřenec Ráďa Tichý z hradecké Slavie, který se na závod dlouho těšil a moc se mu líbil. Na druhém a třetím místě skončily oddílové kolegyně a sestry reprezentující Vrchlabí, Markéta a Kateřina Hanušovy.

Celkové výsledky

Ve čtvrtek se můžete těšit na rozhovory s čerstvými mistry republiky Pavlem Ptáčkem, Janou Kosťovou a možná i s Radomírem Tichým.

Facebooktwitter

Rozhovor s čerstvými mistry ČR v PreO

$
0
0

O uplynulém víkendu proběhlo první letošní MČR, Pre-O u Dvora Králové a v Rudníku. Přinášíme vám exkluzivní rozhovory s vítězi kategorie Open a Para, Pavlem Ptáčkem a Janou Kosťovou, dále i s vítězem kategorie Junior, Radomírem Tichým. Příjemné čtení.

Dvojrozhovor Pavla Ptáčka a Jany Kosťové

Hodnotil/a bys tento závod jako jeden z nejúspěšnějších?

P. P.: Rozhodně. Asi ještě nikdy se mi nepovedlo zajít dvě PreO po sobě stejně dobře jako tento víkend. Jsem rád, že se to povedlo zrovna na MČR.

J. K.: Jestli nejúspěšnější nevím, ale bavilo mě to hodně a s výsledkem jsem v podstatě spokojená.

Jak ti vyhovovalo velmi rozdílné pojetí závodního prostoru mezi oběma dny?

P. P.: Oba dva typy terénu měly co do sebe. Upřímně jsem se maličko obával druhého dne, kolik toho bude v negativních tvarech vidět, ale ukázalo se, že obavy nebyly na místě.

J. K.:  Rozdílnost závodů byla myslím i vhodná, když se výsledky sčítaly pro získání titulu mistra republiky. Za mě naprosto vyhovující.

Překvapilo tě, že jsme se sešli v takovémto počtu včetně všech nejlepších Čechů?

P. P.: Nepřekvapilo. Kvůli absenci závodů v posledních měsících se všichni určitě těšili, až si zase budou moct zazávodit v lese.

J. K.: V podstatě nepřekvapilo – a hodně potěšilo. Evidentně jsme všichni měli už trochu absťák.

Ve výsledcích máš pouze jednu chybu, a to dnes na kontrole číslo 5, kde chybovali téměř všichni a na jedné ze včerejších časovek. Kde jsi ještě váhal? A byla šance, že se netrefíš?

P. P.: Pár kontrol, u kterých jsem si nebyl stoprocentně jistý svou odpovědí, by se určitě našlo. A kdyby mi Tomáš Leštínský v neděli po vyčtení řekl, že mám místo jedné chyby třeba pět chyb, vůbec bych se nedivil.

J. K.: To je spíš otázka na Pavla, já měla chyb víc. Ale pětku jsem taky nezvládla. Na 6 jsem už věděla, že mám pětku blbě, řešila jsem ten prostor na novo. Na 7 jsem došla k závěru, že i 6 mám špatně a že je to tam všechno jinak. Na 8 znova. Doteď nechápu, co bylo co, ale nakonec jsem tam měla špatně jen tu 5.

Jaký dojem na tebe udělala mapa z Lešťovy dílny?

P. P.: Za mě dobře odvedená práce, žádný zásadní nedostatek jsem v průběhu víkendu nenašel.

J. K.: Lešťovy mapy mám celkem ráda a nějak splnily očekávání. Jen ty terény tentokrát, hlavně v neděli, byly fakt špatně čitelné, mraky děr, kam se podíváš. Lešťa nedělá jednoduchý závody, má zajímavý terény, a to s sebou holt nese i fakt, že cesta kolem nich není jednoduše sjízdná, zejména když do toho ještě naprší. Naštěstí máme schopné a ochotné asistenty, kteří s námi jezdí a pomáhají, kde se dá, za což jim patří nehynoucí dík. My se pak můžeme soustředit na řešení orienťáku a ne na to jak se nevyklopit.

Trojice nejlepších v kategorii Open (foto: Hana Doležalová)

Jaký “chyták” se ti o víkendu líbil nejvíc?

P. P.: Nenazval bych to přímo chytákem, ale celkově se mi líbila druhá polovina nedělního závodu. Pokud si člověk špatně určil záchytný bod, od kterého se poté odrážel, mohl zde kvůli jedné chybě pokazit hned několik kontrol najednou.

J. K.: Mně se líbila 11ka v neděli, strávila jsem na ní celkem dost času, ale vyplatilo se. První dojem byl i správný, pak jsem si k němu našla i cestu přes les. Pak se mi líbila i 12ka, ale u té jsem nedotáhla bohužel jednu důležitou myšlenku.

Měl jsi šanci na vítězství v sobotním Temp-O?

P. P.: Dvě z mých pěti chyb byly maličko zbytečné, stačilo jen trošku víc pozornosti. Na druhou stranu, na kdyby se nehraje a Jano (Ján Furucz, pozn. red.) byl tentokrát prostě lepší.

Co chystáš na tento rok z hlediska pořadatelského a závodnického?

P. P.: Z pořadatelského hlediska s největší pravděpodobností nic. Prostor závodu mi zarostl vegetací, takže termín se nejspíše posune až na jaro příštího roku. Ze závodnického hlediska, po zrušení ME i MS, zbývají podzimní závody u nás a pokusím se objet i nějaký ten závod Evropského poháru.

J. K.: Pořadatelsky nechystám nic a závodnicky doufám, že podzim vyjde tak, jak se teď rýsuje – tj. celkem dost závodů doma i v zahraničí (WRE, ETOC). Když už byla půlka roku zrušená, někde si to vykompenzovat musíme. Speciálně by se mi líbilo Slovinsko a Itálie (říjen).


Medailisté v kategorii Para (foto: Hana Doležalová)

Rozhovor jsme dostali i od čerstvého mistra ČR v kategorii Junior

Jak dlouho běháš orienťák?

Má první zkušenost s orienťákem byla při lize škol na podzim roku 2010. Takže to bude za chvíli 10 let. Už od začátku běhám za SHK.

Jak jsi se dostal právě k trail-o?

Dozvěděl jsem se o něm od Mirka Slováka, který jel kolem roku 2014 na závody do Portugalska a my se při tréninku divili, že tam nejde běhat “klasický” orienťák, ale na trail-o, a tak jsem se o něm dozvěděl. Míra chtěl, abychom si to zkusili, a tak ho udělal v rámci tréninku. Tak jsem s ním vyrazil na první závody, to bylo asi 3 roky zpět. Na další závod jsem si počkal až do teď, a hned se docela zadařilo.

Není na tebe trail-o příliš pomalý sport?

Asi mně to ani nevadí, aspoň si to můžeš v klidu užít.

Myslíš že je to dobrý trénink na orienťák?

Určitě ti to může pomoct zlepšit orientaci v terénu, třeba jako když něco mapuješ. Zejména čtení vrstevnic a terénních tvarů, které se při trail-o často používají na umístění kontrol. Zkrátka vidíš terén zase trochu jinak.

Připravoval ses nějak na aktuální závod MČR?

Nepřipravoval. Jen jsem si přečetl pokyny a další informace, abych byl trochu v obraze.

Na tyto závody je potřeba specifický rozmanitý terén, věděl bys o nějakém v okolí tvého bydliště?

Určitě by se našel. Třeba ve Svíbu mezi pomníky by to mohlo být zajímavé. Pořádání mě celkem baví, takže uvidíme, třeba tam někdy závody v trail-o udělám.

Co jsi dělal když nebyly žádné závody? A jaké máš plány?

Věnoval se tomu, na co bych normálně neměl čas. Taky už jsem odběhl pár etap Trailtour, pár jich plánuju i na léto. Samozřejmě odběhnu taky nějaké ty vícedenní. A pak příprava na podzimní sezónu, kterou už snad nepostihne tahle sKORO NA nic situace. Už teď se těším na další závody, ať už v orientačním běhu nebo v trail-o.

Díky za rozhovor a a přeji hodně úspěchů v orientačním životě.


Nejlepší trio kategorie Junior (foto: Hana Doležalová)

Vítězů MČR se ptal v pořadí čtvrtý Miroslav Slovák, níže si můžete přečíst jeho zážitky ze závodů Temp-O i Pre-O.

Začalo to někdy před půl rokem, kdy mě Ráďa Tichý (vítěz juniorské kategorie, pozn. red.) oslovil, že bych chtěl někdy jet se mnou na trail, tak jsem našel v kalendáři pár závodů, kde se mi nejvíce zamlouval moravský dvojboj v Prostějově a Brně. Protože přišel covid-19, tak jsem Ráďovi napsal, jestli by chtěl jet se mnou na mistrovství republiky. Hned jsme se přihlásili, protože limit byl 50 lidí, a tak jsme nechtěli nic propásnout. Už jsem pomalu nevěřil, že nějaké závody letos budou, tak jsem se na tento termín moc těšil. Na místě jsme se pozdravili se spoustou známých tváří a vyrazili na start trochu dříve. Jela s námi i Jana Kosťová, která měla startovat dávno před námi, ale ještě se jí nechtělo jít na první stanoviště za Staroušem, a tak jsem šel já, abych otestoval připravenost pořadatelů na závodníky, kteří nejdou podle startovky. Ti si trochu zanadávali, ale vše zvládli. Na rozdíl ode mě, který mapu neviděl ani nepamatuje a takovýto terén jsem nedokázal moc dobře rozluštit na čtvrtém stanovišti, jsem se posunul o údolíčko a tím jsem nezvládl ani 5. stanoviště, které jsem řešil podle čtvrtého. Nakonec z toho byla porážka od Rádi a 16. místo. Poté jsme vyrazili na první závod mistrovství republiky, šlo se do celkem prudké kopce, pro vozíčkáře nic příjemného, navíc bylo venku jako v prádelně. Tentokrát jsem na časovku dorazil časem svého startu a řekl jsem si, že to zkusím pomalu, protože za každou chybu bylo 60 sekund navíc. V celkem přehledném rovném terénu jsem pomalinku řešil jeden lampion za druhým. Po obdržení mapy jsem vyrazil nejprve z kopce dolu, ale Vendy mě upozornila, že všichni chodí nahoru, to byla první dnešní chyba. Další na mě čekala u 4ky, kterou jsem nedokázal pořádně zaostřit. Potom jsem chyboval i u jedné ze skalních kontrol, kde jsem neodhadl velikost srázku, a kousek dál jsem si nepohlídal vrstevnice další chytáčky popsané v rozboru. Zbytek už jsem zvládl jen na poslední kontrole jsem si nebyl jistý, že vidím velmi vzdálenou kupku. Takže dnešek nic moc a aspoň Ráďa s přehledem vede juniory a máme alespoň oddílový úspěch. V Rudníku jsme absolvovali časovky a za větrného počasí se vydali do lesa na řešení prvních kontrol vzdálených okolo 300 m přes údolí. To jsem ještě zvládl, ale na čtvrtou kontrolu jsem neměl odvahu, a tak jsem zvolil pozorování terénu až k 23. kontrole. Občas jsem se opřel o strom a pozoroval nějaké díry v lese, které mi nic neříkaly, a asi po půl hodině jsem se pomalu vracel zpět. Pomalu se vracel i můj mozek, ale už jsem kontroly viděl jasněji i s jejich řešením. Začal mi ten rébus zapadat do sebe. Po 23. kontrole nás čekala čtveřice kontrol, kde jsem objevil mech, na kterém se pěkně leželo a mohl jsem u toho koukat do mapy a představovat si, co vlastně uvidím. V lese to bylo vidět trochu jinak, ale dalo se to při troše štěstí zvládnout. Nakonec jsem moc rád za brambory v těsné blízkosti stupňů vítězů, za kamarády z Rychnova, mistra světa ze Slovenska a nedělní druhé místo za neskutečným Pavlem Ptáčkem. Zároveň mě i Ráďa přesvědčil, že se vyplatilo sem jet.

Facebooktwitter

T.O.R.U.S. Cup: světová elita u tebe doma!

$
0
0

Letošní rok nám moc orienťáckého povyražení nepřinesl, a tak se jako správní závisláci chytáme každé příležitosti, jak vzít mapu do ruky. Pokud máte stejný pocit absťáku z nedostatku orienťáckého zážitku, pojďte si vyzkoušet nazout místo kopaček bačkory, vzít mapu do ruky (teda vlastně na monitor vašeho počítače) a doma po práci vyrazit na sérii závodů po celém světě, aniž musíte riskovat, zda vám odněkud nezakážou se vrátit. A vlastně budete moci u sebe v obýváku zápolit se světovou elitou.

O co jde? Na jaře se na nás obrátili finští několikanásobní medailisté z MS Petteri Hakala a Juha Hiirsalmi, zda by nebylo možné využít náš webový TempO trenažer na uspořádání série on-line závodů. Nebyl důvod na to nekývnout, a tak jsme našli osm stavitelů a vyhlásili sérii T.O.R.U.S. Cup 2020. Zájem byl nečekaný. Do konce série se registrovalo přes pět set lidí z nejrůznějších končin světa, zkušených závodníků i orienťáků, kteří si chtěli TempO jen vyzkoušet (jako např. elitní švýcarský fooťák Severin Howald z finského Tampereen Pyrintö, který nakonec skončil pátý). Z českého pohledu bylo velmi cenné celkové (jen velmi těsně) druhé místo Pavla Ptáčka (viz výsledky).

Pro představu si můžete zkusit vyřešit dvojici úloh z posledního závodu jarní série z finského Joensuu. Podívejte se na mapu a fotografii a zkuste říct, který z lampionů (pokud vůbec nějaký) odpovídá středu kolečka na následujících mapách. Abyste měli obrázek o závodě dokonalý, prozradím vám, že nejrychlejší odpověď na tyto dvě úlohy byla v součtu 7,1 vteřiny! Řešení je na konci článku.

No a na úspěch první série bychom rádi navázali i v sérii druhé, podzimní. Bude se opět konat každé úterý a čtvrtek, od 6. do 29. 10., v době od 00:00 do 23:30, ale tentokrát ve dvou kategoriích, A(dvanced) a B(eginners), abychom nabídli jednodušší tratě a tím i lepší pocit začínajícím závodníkům. Nicméně úderem půlnoci po každém závodě bude možné si vyzkoušet tréninkově i trať druhé kategorie. Kategorie A zavítá do terénů českých (staví Dan Locker), finských, slovenských (staví Dušan Furucz), španělských, maďarských, lotyšských, polských a švédských, kategorie B navštíví Slovensko, Rusko, Velkou Británii, Kolumbii, USA, Španělsko, Portugalsko a Brazílii.

Doufáme, že jedinečnou příležitost vyzkoušet si trail-o, aniž musíte kamkoliv jezdit, si nenecháte ujít. Chcete-li se registrovat, napište na temposim–at–yq.cz.

Libor Forst

Řešení úloh:

– 7.1 B (neboli druhý lampion zleva)

– 7.2 Z (neboli nic); tady se i někteří zkušení závodnící nechali napálit a v rychlosti odpověděli E, jenže fotograf stojí na ostrůvku a lampion E je tedy u úplně jiného mostku.

Facebooktwitter

TORUS Advent Calendar: Pár lampionů každý adventní den!

$
0
0

Po dvou letošních úspěšných sériích TORUS Cupu – on-line poháru na českém webovém TempO trenažeru – se naši finští kolegové rozhodli uzavřít letošní rok bonbónkem, vlastně celou bonboniérou a připravili adventní kalendář.

Oproti prvním dvěma sériím, kdy se závodilo vždy po čtyři úterky a čtvrtky, nás teď čeká maratón čtyřiadvaceti mikro závodů (po dvou až třech stanovištích) každý den od 1. do 24. prosince. Do celkových výsledků se bude každému závodníkovi počítat jeho 18 nejlepších závodních dnů. I tentokrát pohár sponzoruje firma Virtual-O a nabízí 6 licencí svého software pro trénink v prostředí velmi věrného orienťáckého simulátoru, v rámci vánoční atmosféry se ceny budou tentokrát losovat a výsledek se dozvíme na Štědrý den.

Samozřejmě ovšem půjde nejen o předvánoční zábavu, ale rovněž i o líté boje. Po krásném druhém místě z jarní série si Pavel Ptáček (BBM) spravil na podzim chuť a s obrovským náskokem vyhrál (viz výsledky. O jedno místo (4.) se posunul i elitní švýcarský fooťák Severin Howald z finského Tampereen Pyrintö. Druhá série navíc přinesla podstatnou novinku, a to rozdělení na dvě kategorie, A(dvanced) a B(asic), takže si mohli zábavu užít i méně zkušení závodníci. I to pomohlo rozšířit počet registrovaných na více než 700.

Jako ukázku pro vás tentokrát máme pár úloh z podzimního závodu ve Vratislavi. Podívejte se na mapu a fotografii a zkuste říct, který z lampionů (pokud vůbec nějaký) odpovídá středu kolečka na následujících mapách. Řešení je na konci článku.

Podzimní série v neplánované okurkové sezóně přilákala několik českých netrailových orienťáků a my i nyní doufáme, že si jedinečnou příležitost uniknout předvánočnímu mumraji a vyzkoušet si trail-o, aniž by se člověk musel zvednout od počítače, nenechají ujít i další. Chcete-li se registrovat, napište na temposim–at–yq.cz.

Libor Forst

Řešení úloh:

– 4.1 Z (neboli nic) Lampion by měl stát na horní hraně „olivy“, ovšem zábradlí pořádně nevidíme. Na horní hraně “olivy” (plus minus) jsou dva lampiony, ale správné místo je někde mezi nimi.

– 4.4 E (neboli druhý zprava) Jen rychle zkontrolovat, že střed kolečka je opravdu až na dolním konci posledního zábradlí.

– 5.5 E (neboli druhý zprava) Přesun mezi stanovištěm 4 a 5 byl pro závodníky trochu šok – je to, krucipísek, stejné místo nebo není? Ovšemže ano.

Facebooktwitter

Orientujete se na české orienťácké scéně?

$
0
0

Znáte Béďu? Víte o všech zákoutích, kam se dá dostat? A umíte si zjistit každou informaci, která vás zajímá? V dnešním článku jasně a přehledně ukážeme, jaké stránky a weby vám pomohou zorientovat se na české orienťácké scéně, ať už jste závodník, pořadatel, trenér či orienťácký fanoušek.

Pro (ne)přehlednost jsme informace v článku rozřadili podle kategorií, např. pro pořadatele, fanoušky atd. Ty se ale často překrývají, proto doporučujeme si přečíst celý článek.

Pro pořadatele, trenéry, mapaře

  • Metodický portál ČSOS – skvělý web opravdu pro všechny orienťáky, nabízí metodické a tréninkové materiály, online přípravu nebo databázi míst vhodných pro soustředění, jsou na něm publikovány Metodické listy a zveřejněny odkazy na školení či Metodické středy
  • Mapový portál ČSOS – archiv orienťáckých map, který obsahuje přes 10 tisíc záznamů, ideální pomůcka, pokud chcete najít mapu nejen ve svém okolí
Která mapa je ta vaše?
  • Výběrová řízení – web, na kterém se dozvíte o všech aktuálních výběrových řízeních na celostátní orienťácké závody sekce OB, můžete zde podat přihlášku nebo se podívat na ty stávající
  • Dokumenty sekce OB – Pravidla orientačního běhu, Soutěžní řád, Prováděcí předpisy, Popisy kontrol, odkazy na platné mapové klíče, ale třeba i návod na práci komentátora či obsluhu GPS trackingu to vše a mnohem více mezi dokumenty sekce OB
  • Stránky oblastí ČSOS – v ČR je aktuálně 11 oblastí, které se starají nejen o oblastní žebříčky, na jejich webech často jsou nejaktuálnější informace z regionu
  • Tréninkáč – nový online tréninkový deník pro všechny registrované orienťáky, který je vytvořen na míru orientačnímu běhu
  • Stacionární tréninkové kempy – chcete se svou tréninkovou skupinou vyrazit na soustředění v LOB, OB či MTBO pod dozorem ambasadorů z řad juniorské či dospělé reprezentace? Zúčastněte se některého z plánovaných stacionárních tréninkových kempů

Pro závodníky

  • ORIS – přihlášky na závody, kalendář, žebříčky, registrace, výsledky rankingu, licence a nejen to nabízí informační systém ORIS, který je základem pro správu klubu, přihlášky i pořádání závodů
  • OB postupy – nakreslit či nahrát svou trať ze závodu a porovnat postupy se soupeři jste mohli na webu obpostupy.cz (nyní probíhá údržba), ty ovšem už technicky nevyhovovaly a v nové sezóně se můžeme těšit na novou a atraktivnější verzi
  • Výsledky domácích mistrovství a rankingu – databáze výsledků Mistrovství ČRČSRČSSR a ČSFR v orientačním běhu od roku 1966 a konečné výsledky Rankingu za jednotlivé roky

Pro ty, kteří chtějí mít ty nejčerstvější informace

  • O-News.cz
  • Web ČSOS a jednotlivých sekcí – aktuální informace v českém orienťáku
  • Newsletter ČSOS – pravidelný souhrn všech informací, které se udály minulý měsíc a chystají se na období následující
  • Facebook ČSOS – rychle a poutavě novinky z orienťáckého světa
  • Jak to vidí Béďa – Petr Klimpl, předseda sekce OB a místopředseda ČSOS, informuje jasně a přehledně o událostech z ČR, ze světa i z Pardubic, zároveň přináší všechny důležité odkazy
  • Web reprezentace OB – reportáže z tréninkových kempů, nominační kritéria a další novinky z reprezentace dospělých, juniorů i výběru dorostu
“Jak to vidí Béďa” – tato stránka je každodenním chlebem mnoha orienťáků

Pro fanoušky orienťáku

Facebook

Instagram

Nejnovější příspěvek na instagramu české reprezentace v LOB – nominace na MS!

Do tohoto článku se samozřejmě nevešlo vše. Existuje řada stránek s užitečnými informacemi, ať už se jedná o zahraniční weby, stránky oddílů nebo další stránky na výše uvedených webech. Řada závodníků také píše svůj blog, spravuje facebookovou stránku nebo instagram a přináší novinky i zajímavosti. Máte oblíbenou stránku, kterou sledujete? Napište do komentářů.

Facebooktwitter

Jarní série TORUSu vyvrcholí StarTrekovou etapou

$
0
0

V loňském veskrze podivném roce se podařilo rozběhnout úspěšný projekt TORUS Cupu – on-line poháru na českém webovém TempO trenažeru. Letos v zimě proběhly tři tréninkové série, začalo on-line Mistrovství Maďarska a od 2. března se rozjíždí ostrá jarní série, jejíž poslední dějství nás přenese do Vasquez Rocks, kde se točil StarTrek …

Tréninkové série a první dvě etapy Mistrovství Maďarska přilákaly řadu dalších závodníků, takže počet registrovaných závodníků už překročil číslo 1800. Z našich se kromě ostřílených borců opět dařilo i nováčkům, vyzdvihnout je určitě třeba osmé místo juniora Ondřeje Macka (LPU)!

Neméně pozoruhodný je rovněž počet stanovišť uložených v databázi trenažeru, který překročil 900. Pokud si toto číslo vynásobíte průměrnými pěti úlohami na stanoviště, nabízí trenažer už skoro pět tisíc úloh pro zábavu i potrénování.

Jako ze Startreku (Autor: Hear2heaL)

Regulérní série TORUSu se vrací k modelu závodů po čtyři březnové úterky a čtvrtky, opět ve dvou kategoriích A a B. Do celkových výsledků se bude každému závodníkovi počítat jeho 5 nejlepších závodních dnů. A tradičně se bude vyhlašovat i soutěž klubů a národů. I tentokrát pohár sponzoruje firma Virtual-O a nabízí 6 licencí svého software pro trénink v prostředí velmi věrného orienťáckého simulátoru.

Ukázkové stanoviště jsme tentokrát vybrali ze Středoevropského tréninkového týdne, ze závodu, který probíhal v terénech Mistrovství Evropy 2018 na Slovensku. Podívejte se na fotografii a mapy (jsou zorientované ve směru pohledu) a zkuste říct, který z lampionů (pokud vůbec nějaký) odpovídá středu kolečka na jednotlivých mapách. Řešení je na konci článku.

Registrace jsou od letoška také na webu, takže ti, kdož si chtějí během lockdownu potrénovat mapu, navštivte (http://temposim.yq.cz/profile.cgi).

Libor Forst

Řešení úloh:

  • 4.1 V takovémhle terénu podobném švédským dunám je obvykle těžké se vůbec najít. Tady nám stavitel podal pomocnou ruku v tom, že první úlohu umístil na nejvyšší bod v terénu, přičemž navíc mezi námi a lampionem E (neboli druhým zprava) se táhne světlina. Odpověď je E.
  • 4.2 Jedno možné řešení je postupovat od lampionu E, který už jsme lokalizovali, směrem k nám. Lampion D je asi na nosíku vybíhajícím zleva, lampion C asi na malé kupce a my nejspíše stojíme na kupce na pěšině. Ale kontrola má být skoro na naší úrovni a hodně vlevo. Tam nevidíme (máme ji „za zády“), tam žádný lampion nestojí. Stavitel se nás sice pokusil zmást lampiony A a B, které jsou nalevo, ale moc „vepředu“. Odpověď je Z (neboli nic).
  • 4.3 A teď už by to měla být rychlopalba. Tohle místo v mapě i v terénu jsme už identifikovali při minulé úloze. Je to nosík s „Déčkem“. Odpověď je D.
  • 4.4 I tahle odpověď by měla být rychlá. Lampion by musel stát ještě za „Éčkem“. Odpověď je Z.
  • 4.5 A na závěr znova lampion, který už máme lokalizovaný, takže blesková odpověď C.

Tak jak vám to šlo? Pro představu – vítězný čas Bena Kyda na stanovišti byl 16 vteřin…

Facebooktwitter