Quantcast
Are you the publisher? Claim or contact us about this channel


Embed this content in your HTML

Search

Report adult content:

click to rate:

Account: (login)

More Channels


Showcase


Channel Catalog



Channel Description:

O-news.cz
  0 0

  Dnes se jel na Mistrovství Evropy v LOBu v Turecku poslední závod – štafety. Jak celé mistrovství pro Čechy dopadlo a jaké zimní orienťáky jste si o víkendu mohli zaběhnout? To a mnohem více v přehledu víkendu.

  ME v LOBu

  Dlužíme vám podrobnější zpravodajství o počínání české reprezentace v LOBu na Mistrovství Evropy v Turecku. O závodě ve sprintu jsme již psali zde. O dalších závodech se dočtete níže.

  Sprintové štafety

  Den po sprintu následoval závod smíšených sprintových štafet, které se jezdí ve dvojicích a každý člen štafety jede 3 úseky. Nejlepší českou dvojicí byla Lenka Mechlová a Jakub Škoda, která skončila na 12. místě (7. v redukovaném pořadí), za vítěznou ruskou dvojicí zaostali o 4 minuty. Zbylé české dvojice Hančová-Horvát a Šimková-Laciga obsadili 14., resp. 17. místo.

  Úsměvy dvojice Mechlová-Škoda po sprintových štafetách (zdroj: FB profil Lenky Mechlové)

  Middle

  Závod na krátké trati českých reprezentantům výborně sedl – řada z nich si vylepšila osobní maxima z ME a na pódiové umístění chybělo jen málo. V závodě žen se našim ženám podařilo získat dvě umístění v TOP 10. Zatímco vítězná Švédka Magdalena Olsson měla v cíli náskok téměř minutu a půl na ostatní soupeřky, zbytek byl poměrně vyrovnaný. Lenka Mechlová měla v cíli čas 33:58 a patřilo jí 8. místo (ztráta 2 minut na medaili), Petra Hančová byla jen o 8 vteřin horší a skončila 10. (dále pak Johanka Šimková 23., Kateřina Neumannová 28.). Mezi muži byl o vítězství těsný souboj mezi Švédem Erikem Rostem a Norem Larsem Moholdtem, který nakonec skončil o 3 vteřiny ve prospěch prvního jmenovaného. Petr Horvát se těsně nevešel do nejlepší desítky a skončil jedenáctý, do TOP 20 ještě pronikl 18. Jakub Škoda (dále Laciga 23., Matuš 31., Hašek 33., Vystavěl 40.).

  Ukázka trati mužů ze závodu na middlu.

  Long

  Posledním individuálním závodem byl long s hromadným startem, na ženy čekalo vzdušnou čarou 14,6 km, na muže pak 18,4 km. Nutno podotknout, že obě tratě probíhaly stejně jako tratě middlu ve velmi kopcovitém terénu. Ženskou kategorii suverénně opanovala Tove Alexandersson, jež zvítězila o 3 minuty před Marií Kechkina, na stupních vítězů tuto dvojici doplnila Salla Koskela. Lenka Mechlová potvrdila svou formu a opět dosáhla skvělé na 8. místo. Petra Hančová dojela 19., Kateřina Neumannová 21. a Johanka Šimková závod nedokončila. Na mužské trati si tentokráte již Lars Moholdt pro toužené vítězství dojel. O půl minuty za ním dofinišoval Sergey Gorlanov, který přespurtoval Erika Rosta. Z našich byl opět nejlepší Petr Horvát na 17. místě, dále pak Škoda 23., Laciga 25. Hašek 29., Vystavěl 30. a Matuš 36.

  Petr Horvát byl v individuálních závodech nejlepší z českých mužů (foto: web pořadatele)

  Štafety

  Celý evropský šampionát zakončili klasické štafety, česká reprezentace postavila do závodu 1 ženský tým a dva mužské. Ženskou nejlepší evropskou štafetou se stala ta ruská (Alena Trapeznikova, Tatyana Oborina, Marie Kechkina), Češkám patřilo v redukovaném pořadí pěkné 5. místo (složení Hančová, Šimková, Mechlová). Mužské souboje se rozhodly až v závěrečné části trati, kde norské trio Jorgen Baklid, Jorgen Madslien, Lars Moholdt uhájilo vedení před ruskou štafetou. První česká štafeta (Škoda, Laciga, Horvát) obsadila stejně jako ženy 5. místo v redukovaném pořadí), druhá česká štafeta (Hašek, Vystavěl, Matuš) neměla ražení v pořádku.

  Podmokelská zákoutí

  V Děčíně proběhl závod v dosud nezmapované městské části Podmokly. Tento noční sprint měl cíl provést závodníky po všemožných zákoutích, které zůstávají utajeny i domácím. Pro závodníky bylo připraveno 20 kontrol + 4 bonusové. Zvláště bonusové kontroly si žádaly pečlivé přečtení popisu a přesný odhad. Přespolní, neznalí děčínských významných budov zde měli mírnou nevýhodu. Mezi muži zvítězil David Nehasil, v ženách patřilo 1. místo Adéle Havlové.

  Rychnovská noční liga

  5. závod Rychnovské ligy se běžel na mapách se značně redukovanými počty použitých symbolů. Závod začal na mapě Spadla na mě vana, kde byly vyznačeny jen vrstevnice, budovy,zdi a ploty. Poté následovala výměna mapy (otočením) a pokračovalo se na mapě Zapíchnutý salám, kde naopak byly pouze vrstevnice, stromy a branky skrz plot. Nejrychlejšího času na celé trati dosáhl Tomáš Locker.

     

  Orienteering adventure

  Dva závody v PreO se o víkendu konaly v Golfresortu Kunětická Hora v Dříteči. V první etapě se nejvíce dařilo Pavlu Kurfürstovi, v druhé etapě pak zvítězil Pavel Ptáček. Níže můžete nalézt obě závodní mapy se zakresleným řešením.

  Jizerská 50

  Zatímco naši nejlepší lyžařští orienťáci závodili v Turecku, další závodníci se zúčastnili prestižní Jizerské padesátky, závodu na 50 km klasickou technikou.

  Muži (absolutní pořadí): Michal Francke (40.), Martin Luštický (109.), Michal Drobnik (145.), Pavel Kubát (146.), Jan Kolín (155.), Michal Matějů (203.), Jan Gajda st. (212.), Michal Horáček (227.), Milan Novotný (240.), …

  Ženy: Kateřina Matějů (41.), Karolína Jeníková (71.), Petra Hradecká (87.),…

  Facebooktwitter

  0 0

  Březen bude pro orienťáky nejen ve znamení konce LOB sezóny, kdy se hned první víkend jedou poslední domácí MČR, ale také začátkem klasických pěších orienťáků. Poběží se samozřejmě Jarní skály i Jarní pohár, doznívat budou také zimní ligy, ale především bude na programu 16 oblastních žebříčků (včetně několika oblastních mistrovství). 

  Hlavní březnové závody

  2. – 3. března 2x MČR + ČP LOB

  pořadatel: Sportovní klub ve Vrbně pod Pradědem
  místo:  Nová Ves areál SKP
  přihlášky:  již uzavřeny
  původní mapa: Nová Ves 12 (2012)
  další informace: ORIS, facebook, webkamera

  16. března Jarní skály

  pořadatel: SOK TJ Turnov
  místo:  Podkost
  přihlášky:  do 10. 3. přes ORIS 
  původní mapa: Kost (2018), Kost – jih (2017)
  další informace: ORIS 

  22. – 24. března Jarní pohár

  pořadatel: OK 99 Hradec Králové
  místo:  Nový HK (noční), Stříbrný rybník (štafety + klasika)
  přihlášky:  do 17. 3. přes ORIS
  původní mapa: Biřička (NOB, 2018), Stříbrný rybník (2013)
  další informace: web závodu

  Tipy na tradiční a zajímavé akce

  10. března – Mrazivé TempO (Hostivice)

  • trail závod spojený s Hostivickým sprintováním v rámci PZL (viz níže)

  31. března – První Jarní Zero (Čechy pod Kosířem)

  • závod Českého poháru v Trail-O na Prostějovsku

  29. – 31. 3. Sudetské Tojnárkovo bloudění (Lesná u Chomutova)

  • tříetapový rogaining dvojic v atraktivní skalnatém terénu na hřebeni Krušných hor

  Výhled z Eduardovy skály na prostor závodu (foto: web pořadatele)

  Pravidelné zimní ligy

  • Borcup
   3. března – Liberec city race (posledním závodem bude sprint na zbrusu nové mapě centra Liberce)
  • Brněnská zimní liga:
   17. března – Hruška cup (tradiční sprint v Brně na Labské)
  • Pražská zimní liga:
   3. března – Velká cena Líšné (závod na Křivoklátsku s hromadným startem s hlavní tratí dlouhou téměř 19 km)
   9. března – Praga Magica (tradiční závod s volným pořadím kontrol po historické Praze a okolí)
   10. března – Hostivické sprintování (dva sprinty v jeden den v Hostivicích)
   16. března – Skrýše (najděte co největší množství skrýší v čase 4 hodiny, tentokrát v Oboře u Plzně)
   18. března – Jarní sprint (sprint v Praze – Opatově)
   23. března – Okolo Kbelského pivovaru (závod s volným pořadím kontrol s možností jet jako MTBO)
  • Slezská zimní liga:
   9. března – 7. závod (middlosprint ve Štramberku)
   16. března – 8. závod (závod s hromadným startem na 55 kontrol v Polsku)
   23. března – 9. závod (závěrečný závod série na Opavsku)
  • Valašská zimní liga
   9. března – ZLínský orientační maraton (9. ročník závodu s hlavní tratí dlouhou 24 km)
  • Zimní hradubická liga:
   3. března – Kuňka kros (krosový závod na Kunětické hoře)
   10. března – Brutus kros

  Školení a semináře

  6. novodobý orienťácký ples 

  Brněnský orienťácký ples se letos uskuteční v pátek 22. března v Kinokavárně na náměstí SNP, součástí plesu bude tombola a možná nějaké další překvapení.

  Facebooktwitter

  0 0
 • 03/11/19--09:51: Pestrý březnový víkend
 • Sníh, déšt či slunce? Tak trochu aprílový víkend si každý užil v jiném počasí, nicméně mnoho běžců mělo stejný cíl – vyrazit na orienťák. Je libo sprintové štafety, orientační maraton či dva sprinty proložené trail-o závodem?

  ZLínský Orientační Maraton

  Tzv. ZLOM měl letos centrum v sokolovně v Luhačovicích. Bohužel se letos na 24 km dlouhou trať nikdo nepřihlásil a nejsilnější závodníci tak běželi “jen” 17,5 km. V čase 130:23 zvítězil Martin Sadílek, za kterým o 34 vteřin zaostal Josef Hubáček, který možnou šanci na vítězství přišel chybou na postupu do cíle. Třetí místo obsadil Tomáš Kolárik. Níže mapa tratě 7 km.

  Praga Magica

  Praga Magica měla tradičně vysoký počet účastníků. Přihlášených bylo ke čtyřem stovkám.  Závod měl nově zahrnout okolí strahovských stadionů eventuálně parky pod kostelem Sv. Norberta, ale na poslední chvíli jsem zjistil, že by bylo nemožné nebo alespoň velmi křečovité vtěsnat takovou trať do formátu dvou A3 za předpokladu shromaždiště na Starém Městě. Závod tak proběhnul na dost tradiční ose Staré Město-Malá Strana-Petřín. Nově zmapovaný prostor budu nucen využít jindy a asi i jinak.

  Jéňa Šváb

  Moravským betlémem

  Ve Štramberku pokračovala 7. závodem Slezská zimní liga. Ve velmi kopcovitém terénu i v městské zástavbě se běžela krátká trať s intervalovým startem. Na nejdelší trati A zvítězili Teresa Mrózek a Marek Haltof.

  Přebor Lokomotivy Pardubice

  V sobotu odpoledne se konal na JV Pardubic na sídlišti Dukla premiérový přebor LPU ve sprintových štafetách. Čtyřicítka štafet byla rozdělena do 3 kategorií (dospělí, veteráni, žactvo). Za zamračeného počasí (v druhé části i za deště) se běžely čtyřúsekové dvoučlenné štafety. Vše připravil Honza Jurica na mapě Dukla, tratě byly hodně rychlé, souboje u umístění byly dramatické. Mezi dospělými postupně zvyšoval náskok tým manželů Zvěřinových, nakonec vyhráli s náskokem 43 sekund před dvojicí Jana Peterová – Lukáš Hovorka, na třetím místě skončilo duo Marta Fenclová – Petra Šabatka po velkém boji v cílové rovince se štafetou Štěpánka Kosová – David Procházka. Ve veteránech vyhráli manželé Haasovi, v žactvu byla nejlepší dvojice Vojta Vališ a Ondra Šípek (info z lpu.cz/beda).

  Hostivické sprintování

  Na nových sprintových mapách uspořádali bratři Kettnerové v rámci Pražské zimní ligy dva sprintové závody. V dopoledním závodě s pevným pořadím kontrol zvítězil s náskokem minuty a půl Jakub Glonek před Tomášem Rusým, dalších 26 vteřin zpět byl Radim Tokár, nejlepší ženou byla Majka Pospíšilová. Odpoledne následoval trochu netradiční sprint s volným pořadím kontrol a vloženými povinnými postupy na začátku a na konci. Své sprintové kvality opět vítězstvím prokázal Jakub Glonek, druhé místo obsadil Štěpán Holas a třetí Tomáš Rusý, mezi ženami byla tou nejrychlejší Dominika Plochová.

   

  Mrazivé TempO

  První letošní rankingový závod v trail-o proběhl jako doprovodný při závodě Pražské zimní ligy Hostivické sprintování. Záměr nalákat účastníky dvojzávodu PZL k vyzkoušení méně známého orientačního sportu v pauze mezi dvěma sprinty příliš nevyšel, jistě zejména kvůli deštivému počasí, ale možná i z důvodu nahuštěného časového harmonogramu. Trať závodu nabídla pohledy do technicky nejnáročnějších partií prostoru, na náměstí s poměrně velkým množstvím detailů, do okolí potoka s podrobně promapovaným členitým břehem, na louku s velkým množstvím stromků a jako největší oříšek byla vybrána i zarostlá pasáž s členitými křovisky. Prubířským kamenem závodního pole se stalo právě třetí oříškové stanoviště (viz obrázek), které zvládl bezchybně vyřešit pouze vítěz závodu. Tím se stal po obdivuhodném výkonu Dušan Furucz (slovenský reprezentant, mistr světa ve štafetě z roku 2016, v Česku závodící za klub Netopýr Zákupy), který chyboval v celém závodě pouze dvakrát a měl nejrychlejší součet časů. Vyhrál rozdílem parolodní flotily. Mnoha zaváhání závodníků aspirujících v trochu slabší předjarní konkurenci na přední umístění (Fišer, Kalousek, Forst) využil Karel Cedrych (Sokol Troja), pro kterého to byla po třech sezónách v trail-o premiérová “bedna”. Na druhé místo mu přitom stačilo devět chyb. Třetí Jakub Hledík (SK Chrast) předvedl, že rychlost a přesnost ovládání orientační techniky, tedy dovednosti pro disciplínu tempO klíčové, jsou bez obtíží přenositelné z prostředí orientačního běhu. Jakub byl totiž jedním z mála, kteří si přišli tempO vyzkoušet premiérově. Z vozíčkářů se pak nejlépe dařilo podle očekávání Bohouši Hůlkovi. Na závodě natáčela Česká televize reportáž pro Paralympijský magazín, který budete moci zhlédnout koncem března.

  Pavel Kurfürst

  Brutus Kros

  U obce Roudnička se odehrál tradiční Brutus Kros jako součást Zimní hradubické ligy. Na hlavní trati 6,6 km mezi ženami zvítězila Marta Fenclová, následovaná Annou Kopeckou a Martinou Zvěřinovou. V kategorii mužů zvítězil Petr Zvěřina před mladými pronásledovateli Ondřeji Hlaváčem a Metelkou.

  Facebooktwitter

  0 0
 • 04/25/19--09:33: Květnový přehled závodů
 • Co nás čeká za orienťáky v květnu? Jasným tahákem jsou sprintová mistrovství 18.-19. 5. a český pohár štafet o týden dříve. Bajkery čekají první velké závody sezóny a na své si přijdou i závodníci trail-o. V neposlední řadě je na programu několik oblastních mistrovství a Světový den orientačního běhu!

  Hlavní závody ČSOS

  4. – 5. května ČP MTBO (3 závody)

  pořadatel: MTBO Racing team Hradec Králové
  místo: Hradec Králové – Stříbrný rybník
  přihlášky:  do 24. dubna přes ORIS (2. termín)
  původní mapy:  Cesta myslivců (2015), Hradecká placka (2012), Hradecká
  placka II (2015), Marokánka (2012), Odpočívej v pokoji (2015)
  další informace:  rozpis

  11.- 12. května 2x ČPŠ + ČP, ŽA a WRE ve sprintu

  pořadatel: Klub vytrvalostních sportů Šumperk
  místo:  Třemešek (štafety), Šumperk (sprint)
  přihlášky:  do 29. května přes ORIS
  původní mapa:  Mrtvý muž (2001), Šumperk (2005)
  další informace:  web závodů
   

  18. – 19. května Mistrovství a veteraniáda ČR ve sprintu a sprintových štafetách

  pořadatel: OK Lokomotiva Pardubice
  místo: Čáslav (sprint), Pardubice – Polabiny (spr. štafety)
  přihlášky: do 5. května přes ORIS (1. termín)
  původní mapy: pro sprint není :), Labe (2007)
  další informace: web závodů

  Zatímco prostor Čáslavi nikdy dříve zmapován nebyl, sídliště Polabiny už svou původní mapu má

  18. – 19. května Trail-O Adventure (3 závody)

  pořadatel: Orienteering Adventure
  místo: Přepychy, Nové Město nad Metují
  přihlášky:  do 13. května přes ORIS
  původní mapy:  E1, E2, E3
  další informace:  web závodu, rozpis
   

  Květnová oblastní mistrovství 

  Oblastní mistrovství skýtají šanci získat právo startu na MČR – poslední šance jak získat postup na MČR ve sprintu a na krátké trati je právě v květnu, tak neváhejte!

  Světový den orientačního běhu

  • hlavní den je ve středu 15. května (ale akce v rámci WOD může proběhnout až do 21. května)
  • různé závody a o-akce se konají ve všech koutech světa
  • najděte místo blízko vašeho bydliště, kde si můžete orienťák zaběhnout, nebo uspořádejte závod vlastní
  • více v článku a na worldorienteeringday.com

   

  Máte zajímavé tipy na další o-akce? Nebojte se je poslat na mail matej.burda(at)o-news.cz!

  Facebooktwitter

  0 0

  O víkendu se kromě sprintových pěších mistrovství konaly také domácí šampionáty v trail-O, které hostila obec Přepychy a Nové Město nad Metují.  Na programu byl nejen závod v disciplíně TempO, ale i v Pre-O, který byl zároveň mistrovstvím Slovenska.

  Prvním letošním závodem MČR bylo sobotní TempO. Závod byl rozdělen na dvě části. Dopolední v centru obce Přepychy se stanovišti v typicky parkovém terénu. Odpolední část nás zavedla do skalnaté průrvy nad obcí. Závod tak prověřil komplexní připravenost závodníků. Celkem bylo třeba vyřešit 12 stanovišť po šesti úlohách, v součtu 72 úloh, které rozhodly o pořadí na stupních vítězů. Mistrem ČR se stal Dušan Furucz závodící za OK Netopýr Zákupy (ZAK), na stříbrnou příčku se po velkém progresu v odpolední části vyhoupl Pavel Ptáček (BBM), bronz vybojoval, zejména díky výbornému výkonu v dopolední části, Pavel Kurfürst (FSP). Současně byl vyhlášen Pohár starostky Přepych pro kategorii para. Vítězkou se stala Jana Kosťová před Hanou Doležalovou a Bohuslavem Hůlkou. Mezi juniory zvítězil Albert Forst, druhá byla Anežka Šimková.

  Velké díky patří právě paní starostce Zdeňce Seidelové, která jménem Přepych převzala nad závodem záštitu a podpořila MČR v maximální možné míře.

  Mistrovský víkend pokračoval v neděli závodem v Pre-O s centrem v Novém Městě nad Metují. Závodníci řešili 27 úloh v Klopotovském údolí charakteristickém četnými orientačními detaily, zejména skalkami a srázy. V kategorii open získal mistrovský titul Libor Forst (MFP), na stříbrný double dosáhl Pavel Ptáček (BBM), třetí skončil Šimon Mižúr (LME). V kategorii para se mistryní republiky stala Jana Kosťová (KVP), stříbro získala Hana Doležalová (VRL), bronz putuje opět do KVP zásluhou Bohuslava Hůlky. V kategorii junior zvítězila Anežka Šimková, před Albertem Forstem a Marií Kurfürstovou.

  Oba dva závodní dny provázelo teplé slunečné počasí. Celkově se v průběhu obou dní zúčastnilo 50 závodníků, včetně Slováků (ti měli nedělní Pre-O vyhlášené jako mistrovství Slovenska), závodníků z Polska (odtud dorazila i početná skupina vozíčkářů) a skupinka orienťáků z Náchoda, pro které to byla první zkušenost s trail-o ( a líbilo se jim). Celý závodní víkend připravil Tomáš Leštínký (OAV) ve spolupráci s Robertem Müllerem.

  Kompletní mapy, výsledky a řešení

  Za text a fotografie děkujeme Haně Doležalové

  Facebooktwitter

  Warnning: Do NOT Get Caught While Searching!!
  Your IP : - Country : - City:
  Your ISP TRACKS Your Online Activity! Hide your IP ADDRESS with a VPN!
  Before you searching always remember to change your IP adress to not be followed!
  PROTECT YOURSELF & SUPPORT US! Purchase a VPN Today!
  0 0

  Letošní sezóna se významně stupňuje směrem k měsíci červnu – zatímco v dubnu a květnu se pomalu rozjížděly celostátní závody, v červnu už orienťák nebude vědět, kam dřív skočit. Hned zkraje se poběží první víkendová áčka, na programu bude několik závodů žebříčků B, nechybí ani 4 závody v MTBO a pěší orienťáci určitě směřují své síly k MČR na krátké trati na konci června.

  Největší lákadla června

  22. – 23. června MČR a veteraniáda na krátké trati

  pořadatel: OOB TJ Lokomotiva Trutnov
  místo: Markoušovice
  přihlášky: do 2. června přes ORIS (2. termín 9. června)
  původní mapy: Čížkovy kameny (2003)
  další informace: web závodu

  Premiéra krátkého promo videa proběhla během sobotního O-gala. Pokud jste premiéru zmeškali, nebo si chcete zhlédnutí zopakovat bez vybouchnutí hlavy z přehlušených zvuků, tady je!

  Zveřejnil(a) Jan Petržela dne Pondělí 26. listopadu 2018

  1.- 2. června Český pohár, žebříček A, žebříček B-Čechy západ, WRE

  pořadatel: Oddíl OB Kotlářka, OK Doksy
  místo: Nová Skalka (Skalka u Doks)
  přihlášky: již uzavřeny
  původní mapy: podrobné info na webu
  další informace: web závodů

  O skály rozhodně nouze nebude

  1. – 2. června MČR na krátké trati + ČP v MTBO

  pořadatel: OOS TJ Spartak Vrchlabí
  místo: Ves Svaté Kateřiny
  přihlášky: již uzavřeny
  původní mapy: Svatá Kateřina (2010)
  další informace: ORIS

  I bajkeři si mohou užít skály…(foto: pořadatelé závodů)

   Co dalšího je v plánu na české scéně?

  Jaké další závody neprošvihnout? 

  Facebooktwitter

  0 0

  Portugalsko 2019 se blíží! Evropský Pohár na úvod, následovaný vrcholem sezony – Mistrovstvím světa. Takový byl podtitul série rozhovorů na facebookové stránce Trailo.cz. Pojďme se tedy podívat jak se naši reprezentanti, kteří budou od 23. do 29. června bojovat o světové medaile, těší na MS a co pro ně Trail-O znamená. 

  Přadstartovní horečka na trailo.cz

  Tomáš Leštínský

  • 40 let, OPEN, 4. místo MS 2011 (pre-O)

  1. Jaká je tvá profese, čemu se kromě trail-O nejraději věnuješ?
  Je to tak nějak prolnutý… Jsem voják z povolání, zaměstnán na fotogrammetrii v Dobrušce, takže mám blízko k tomu, jak vzniká vojenská mapa. Tvorbě mapy, sámoška už té orienťácké, pak nejraději věnuji volný čas.
  2. Co tě na trail-O nejvíc baví?
  Čtení mapy.
  3. Co ti na trail-O nejvíc vadí?
  Asi když stavitel závodu nepochopí, co je Trail-O a vymýšlí idiotské úlohy, jejichž řešení nelze s pomocí mapy nalézt.
  4. Jaký typ terénu máš nejradši?
  Ten, kde vyhraju 
  5. Jaká je tvoje vysněná lokalita, kde bys chtěl závodit?
  I sebehezčí lokalitu dokáže stavitel poslat do kytek, takže spíš než o lokalitě je to o staviteli. Aby byl soudný.
  6. Jak trénuješ, jaká je tvá příprava na MS? 
  Ne. Teda pokud se za trénink počítá i mapování, pak jsem v permanentní přípravě.
  7. Jaké jsou tvé ambice pro MS v Portugalsku?
  Bedna.

  Foto: Joaquim Margarido, WTOC 2015

  Jana Kosťová

  • 44 let, PARA, 1. místo WTOC 2013 (PreO)

  1. Jaká je tvá profese, čemu se kromě trail-O nejraději věnuješ?
  Cestovní ruch, budování vlastní firmy.
  2. Co tě na trail-O nejvíc baví? 
  Hledat řešení, odhalovat záludnosti, být na vzduchu.
  3. Co ti na trail-O nejvíc vadí? 
  Nejasná budoucnost.
  4. Jaký typ terénu máš nejradši? 
  Les, vrstevnicově pestrý, šutry, skalky… (je to pořád výzva se v tom orientovat).
  5. Jaká je tvoje vysněná lokalita, kde bys chtěla závodit? 
  Nemám 😊
  6. Jak trénuješ, jaká je tvá příprava na MS? 
  Účast na tuzemských závodech, příprava doma u počítače (existující mapy, streetview, studování terénů, mapování,..)
  7. Jaké jsou tvé ambice pro MS v Portugalsku? 
  Přežít ta vedra v Portugalsku 😊

  Foto: Sergejs Sokolovs (WTOC 2018)

  Pavel Dudík

  • 64 let, PARA, 2. místo WTOC 2013 (pre-O)

  1. Jaká je tvá profese, čemu se kromě trail-O nejraději věnuješ? 
  Jsem stavební inženýr. Pomáhám sbírat mapy pro oficiální český archiv OB, chodím do přírody, projektuji.
  2. Co tě na trail-O nejvíc baví? 
  Je to jediný druh disciplín orientačních sportů, který mohu dělat s ohledem na následky 42 let starého zranění z OB.
  3. Co ti na trail-O nejvíc vadí? 
  Nepřesnosti v mapě.
  4. Jaký typ terénu máš nejradši? 
  Vrstevnicově členitý s dobrou viditelností.
  5. Jaká je tvoje vysněná lokalita, kde bys chtěl závodit? 
  V zajímavých členitých terénech.
  6. Jak trénuješ, jaká je tvá příprava na MS? 
  Studium map u stolu i v terénu.
  7. Jaké jsou tvé ambice pro MS v Portugalsku? 
  Pomoci holkám ve štafetě k dobrému umístění.

  Foto: www.trailo.cz

  Jiří Kalousek

  • 49 let, OPEN, 1. místo (2. den) WTOC 2016 (PreO)

  1. Jaká je tvá profese, čemu se kromě trail-O nejraději věnuješ?
  Pracuji jako IT analytik a projektový manažer. V mládí jsem byl dvakrát na MS ve společenském tanci, závodně jsem hrál tenis a volejbal, v posledních letech nejvíc času trávím orientačním během. Zajímám se také o psychologii a neurovědy.
  2. Co tě na trail-O nejvíc baví?
  „Mentální souboj“ se stavitelem a přírodou: snaha přijít na podstatu úlohy, najít očekávaný způsob řešení a pochopitelně „vykoukat“ v terénu správnou odpověď, odhalit optické klamy atp.
  3. Co ti na trail-O nejvíc vadí?
  “Tipovačka”, když více metod nevede k určení jedinečného místa, například díky ne zcela přesné mapě, a o správném řešení odpovědi jsou dohady ještě dlouho po závodě.
  4. Jaký typ terénu máš nejradši?
  V PreO mám rád terén, kde je více cest umožňujících pohledy na lampiony z různých stran s nutností jejich vzájemného kombinování. V TempO jsem úspěšnější v městských a parkových závodech.
  5. Jaká je tvoje vysněná lokalita, kde bys chtěl závodit?
  TempO na Machu Picchu, PreO na Měsíci.
  6. Jak trénuješ, jaká je tvá příprava na MS?
  Pro MS se snažím nastudovat dostupné podklady, nakoukat specifika terénů a způsob jejich mapování, na TempO občas trénuji na trenažéru. Obecně se poměrně často věnuji přípravě map a stavbě tratí pro tréninky žáků v našem oddíle OB Kotlářka.
  7. Jaké jsou tvé ambice pro MS v Portugalsku?
  Rozhodně ty nejvyšší, člověk si nemá dávat malé cíle. V trail-O to máte především ve svých rukou, resp. spíše hlavě.

  Foto: archiv Jiřího Kalouska

  Trail-O: 7 reprezentantů, 7 otázek (část II.) 

  Facebooktwitter

  0 0

  Portugalsko 2019 se blíží! Evropský Pohár na úvod, následovaný vrcholem sezony – Mistrovstvím světa. Takový byl podtitul série rozhovorů na facebookové stránce Trailo.cz. Pojďme se tedy podívat jak se naši reprezentanti, kteří budou od 23. do 29. června bojovat o světové medaile, těší na MS a co pro ně Trail-O znamená. 

  Pavel Ptáček

  • 23 let, OPEN, 3. místo ECTO Lipica 2019 (TempO)

  1. Jaká je tvá profese, čemu se kromě trail-O nejraději věnuješ?
  Ještě si užívám klidného studentského života, nedávno jsem dokončil 4. ročník na VUT FSI v Brně. Ve volném čase se rád věnuji sportu, ať už aktivně nebo pasivně. Nejvíce samozřejmě orienťáku.
  2. Co tě na trail-O nejvíc baví?
  Řešení zajímavých úloh od stavitele, ke kterým je nutné pochopit terén jako celek.
  3. Co ti na trail-O nejvíc vadí?
  Nemám rád vzdálené kontroly, které ani pořádně nevidím.
  4. Jaký typ terénu máš nejradši?
  Zajímavý, kde je co řešit. Což vlastně může být skoro kdekoli.
  5. Jaká je tvoje vysněná lokalita, kde bys chtěl závodit?
  Konkrétní lokalitu nemám, obecně ale platí to stejné co v předchozí otázce.
  6. Jak trénuješ, jaká je tvá příprava na MS?
  Každý pohyb s mapou v terénu je dobrý trénink. Pro MS se snažím hledat dostupné podklady a zjistit co nejvíce o prostorech jednotlivých závodů.
  7. Jaké jsou tvé ambice pro MS v Portugalsku?
  Předvést dobré výkony bez hloupých chyb.

  Foto: http://o-adventure.cz/

  Hana Doležalová

  • PARA, 1. místo ETOC 2018 (štafety)

  1. Jaká je tvá profese, čemu se kromě trail-O nejraději věnuješ? 
  Pracuji jako peer mentor pro lidi po poranění míchy. Sportovním aktivitám – výlety na handbiku, badminton, jachting… Čtení knih a dobrá káva.
  2. Co tě na trail-O nejvíc baví? 
  Že se dostanu na místa, na která by mě nikdy ani nenapadlo chodit.
  3. Co ti na trail-O nejvíc vadí? 
  Čekání. Když jsou dlouhé fronty na časovkách a tempO.
  4. Jaký typ terénu máš nejradši? 
  Takový, kde je dostatek objektů pro stavbu férových kontrol.
  5. Jaká je tvoje vysněná lokalita, kde bys chtěla závodit? 
  Členitý terén, ve kterém vede rovinatá asfaltová cesta.
  6. Jak trénuješ, jaká je tvá příprava na MS? 
  Teoretická mapová příprava, fotky, street view. A zvykám si na nové brýle.
  7. Jaké jsou tvé ambice pro MS v Portugalsku? 
  Podat nejlepší možný výkon ve štafetách i individuálním závodě.

  Pavel Kurfürst

  • 45 let, OPEN, 1. místo ETOC 2016 (TempO)

  1. Jaká je tvá profese, čemu se kromě trail-O nejraději věnuješ?
  GIS v kvalitě ovzduší. Rád se věnuji rodině. Přípravě závodů a hraní deskových her.
  2. Co tě na trail-O nejvíc baví?
  Hledání jednoduchých a rychlých řešení složitých problémů. Stav zenového souladu s mapou a terénem.
  3. Co ti na trail-O nejvíc vadí?
  Malý zájem orienťácké komunity. Hendikepovaní orienťáci uvítají sparring partnery.
  4. Jaký typ terénu máš nejradši?
  Členitý, s nutnou generalizací mapy. V TempO mi vyhovuje otevřený terén.
  5. Jaká je tvoje vysněná lokalita, kde bys chtěl závodit?
  Nový Zéland, Kanada.
  6. Jak trénuješ, jaká je tvá příprava na MS? 
  Dva měsíce jsem intenzivně připravoval mapy a tratě pro tři závody v trail-o. Předtím jsem využil možnosti dvakrát potrénovat se slovenským týmem (díky, Janko!), docela se mi dařilo v PreO.
  7. Jaké jsou tvé ambice pro MS v Portugalsku?
  Získat nominaci do štafety a pomoci k jejímu dobrému umístění.

  Foto: WTOC 2017

  Trail-O: 7 reprezentantů, 7 otázek (část I.) 

  Facebooktwitter

  0 0

  Letošní MS v Trail-O proběhlo v Portugalsku s centrem ve městě Idanha-a-Nova. Suchý a horký středozápad země hostil postupně tři disciplíny ve čtyřech závodních dnech. Pokud vám na tom něco nesedí, je to tím, že v Trail-O se vždy na závodech nejvyšší úrovně (MS a ME) v disciplíně PreO (klasická trať) dva závodní dny sčítají. Stavitel tak má možnost závodníky prověřit opravdu kvalitně, někdy i v lehce rozdílných typech terénů (což letos tak úplně neplatilo). Závodník má naopak možnost svůj výkon z prvního dne, v ideálním případě, vylepšit. A samozřejmě do hry vstupují nervy, napětí a potřeba chladné hlavy i druhý závodní den.

  Z našeho týmu se v PreO nejlépe vedlo Pavlovi Dudíkovi a Janě Kosťové v kategorii Para. Pavel obsadil vynikající a trochu nevděčné 4. místo, Jana skončila šestá. Oba byli po prvním dni na medailových příčkách a Jana hodnotí závod následovně: „Za sebe můžu říct, že se mi ty terény moc líbily a díky asistentům se daly rozumně zvládnout. Bohužel jsem se zejména druhý závodní den nějak nepotkala se záměry stavitele a udělala moc chyb na to, abych se udržela na medailích.“ Když se vrátíme k těm záměrům stavitele, tak nad tím kroutila hlavou většina z nás. Závody totiž probíhaly v mapově extrémně náročných terénech s kameny a skalami všech velikostí a tvarů, které by se tudíž nabízelo využít vrchovatě pro stavbu kontrol. Namísto toho jsme řešili nespočet plytkých údolíček, kdesi uprostřed žluté. O výsledku pak nezřídka rozhodlo jak komu sedlo které údolíčko. Celkově se řešilo 58 kontrol a 4 časové kontroly. Hana Doležalová v para byla 19. V kategorii open skončili naši následovně: Leštínský 24., Kalousek 42., Ptáček 56.

  Mapa z druhého dne PreO

  Štafety se letos šly tak, že první úsek dostal mapu se všemi 30 kontrolami a vybíral si libovolných 10, které vyřešil, druhý úsek dalších deset a když to první dva dobře spočítají, tak na třetího 10 zbyde. To je klíčové, jinak následují penalizace. Možnost výběru dává prostor taktice, ale také chybám z nepozornosti. To naštěstí nebyl případ českých štafet. V součtu s časovými kontrolami (jedna na úsek) tak mohla česká para štafeta ve složení Hana Doležalová, Pavel Dudík, Jana Kosťová slavit titul Mistrů světa. Druhá byla Ukrajina, třetí Rusko. Open štafeta (Ptáček, Kurfürst, Leštínský) skončila 7. z 21. štafet (1.FIN, 2. historický úspěch pro ESP, 3. GBR).

  Zlatý úspěch českých reprezentantů

  Poslední závodní disciplínou bylo TempO. Dopolední kvalifikace (18 z 38 v každém heatu) byla pro náš tým 100% úspěšná a všichni čtyři reprezentanti (Kalousek, Kurfürst, Leštínský, Ptáček) postoupili do odpoledního finále. Pavel Kurfürst svou skupinu vyhrál, Jiří Kalousek byl třetí, Tomáš Leštínský pátý. Jelikož všichni postoupili s přehledem, finále pro nás bylo napínavé až do samého konce. V TempO se nic nesčítá a ve finále jdou všichni závodníci od nuly. Závodníky čekalo 8 stanovišť, na každém 5 úloh. To je jedna z delších tratí, více stanovišť ve finále MS nebývá obvyklé. Celkové náročnosti přidalo i počasí 37°C, trasa mezi stanovišti vedla do prudkého kopce po nekrytém rozpáleném asfaltu. Se všemi nástrahami se nejlépe vypořádal debutant v našem týmu Pavel Ptáček, když obsadil fantastické 5. místo. Pavel komentoval závod následovně: „Před závodem jsme všichni očekávali, že finále bude těžké. I proto jsem se rozhodl, že půjdu o maličko pomaleji, pokusím se všechno víc hlídat a doufal jsem, že by to mohlo stačit na první desítku. A následná radost z výsledku byla navíc umocněná šestým místem Tomáše Leštínského.“ Dvojnásobný český úspěch nás obrovsky těší i z toho důvodu, že na TempO se hodně specializují týmy Finska, Švédska, ale i Slovenska a prosadit se ve světové konkurenci je rok od roku náročnější. Pavel Kurfürst 19., Jiří Kalousek 32.

  MS bylo nejvýznamnější akcí letošního závodního kalendáře. Na podzim nás čekají dva závody Evropského poháru v Polsku a dva finálové ve Švédsku.

  Hana Doležalová

  Facebooktwitter

  0 0

  Je vidět, že běhuchtiví orienťáci chtějí závodit rok od roku déle a déle, poslední oblastní žebříček roku je na programu až 9. listopadu. Na jaké další listopadové akce nezapomenout? Běží se HROB, OBPH, bude trail-o, O-Gala a mnoho seminářů. Ani zimní ligy na sebe nenechají dlouho čekat, ale o tom zase jindy…

  Listopadové oblastní žebříčky

  2. listopadu OŽ Hanácké oblasti

  pořadatel: SOB Olomouc
  místo: Náměšť na Hané
  přihlášky: do 30. října přes ORIS
  původní mapy:  Švédská hradba (2018)
  další informace: rozpis

  2. listopadu OŽ Východočeské oblasti

  pořadatel: OK Lokomotiva Pardubice
  místo: Přelovice
  přihlášky: již uzavřeny
  původní mapy:  Na štětkách (1988)
  další informace: web závodu

  3. listopadu OŽ Pražské + Stč. oblasti

  pořadatel: USK Praha
  místo: Kytín
  přihlášky: do 30. října přes ORIS
  původní mapa: Rochota (2016), Skalka (2017)
  další informace: web závodu

  9. listopadu OŽ Ještědské oblasti

  pořadatel: OK Chrastava
  místo: Raspenava
  přihlášky: do 31. října přes ORIS
  původní mapa: Loupežnická jeskyně (2018
  další informace: rozpis

  Trail-O

  Poslední letošní závody proběhnou o víkendu 2. – 3. listopadu ve Mšeně a v Průhonicích. V sobotu pořádá LOS Mělník TempO a PreO, v neděli bude na programu PreO pod taktovkou Matfyz Praha. Můžeme se těšit na zajímavé měření sil – přihlášen je slušný počet Česko-Slovensko-Polských závodníků. Více informací u jednotlivých závodu v ORISu.


  Neranginkové akce

  Orientační běh pražských horolezců (1. – 2. listopadu)

  O horolezeckém orienťáku OBPH již referujeme řadu let, letošní 64. ročník se odehraje v okolí Rynoltic na pomezí Lužických hor a Ještědsko-Kozákovského hřbetu. Pro zhruba 150 dvojic bude nejprve v pátek připravena noční etapa s limitem 4 hodiny, v sobotu se poběží 8 hodin a nebudou chybět kontroly na skalních věžích, stromech či jiných zážitkových místech. Více informací na webu.

  MČR v horském OB (2. – 3. listopadu)

   I republikové mistrovství v horském OB je jednoznačně v hledáčku řady orienťáků, letos navíc v atraktivních podkrkonošských terénech s centrem v Radvanicích. Přihlášeno je celkem 255 dvojic v 11 kategoriích. Více na webu a také v zítřejší předstartovní horečce.


  Školení a semináře

  OCAD seminář (2. listopadu)

  Poslední z trojice OCAD seminářů se uskuteční v Praze. Pro třicítku přihlášených bude připraven celodenní školení vhodné pro trenéry, stavitele tratí i mapaře. Více informací zde.

  Školení začínajících kartografů (8. – 10. listopadu)

  Listopad je také tradičním měsícem pro Školení začínajících kartografů, které se uskuteční ve Zderazi. Účastníci pod vedením zkušených lektorů (Zdeněk Lenhart a Luděk Krtička) získají teoretické znalosti a praktické zkušenosti se zpracováním map pro OB (příprava podkladů, klasické i digitální mapování v terénu, kresba v OCADu a OO Mapperu, mapové specifikace, tisk, evidence map, zásady organizace mapování, …). Základní informace včetně způsobu přihlašování zde.

  Metodický seminář trenérů a rozhodčích (22. – 24. listopadu)

  Podobně jako loni i letos se v blízkosti dějiště O-Gala, tedy v Jablonci nad Nisou, bude konat metodický seminář trenérů a rozhodčích. Kapacita 90 účastníků byla rychle naplněna. Na programu budou kromě sepárátních přednášek zvlášť pro trenéry a rozhodčí také společné – např. Issprom 2019, představení nového Metodického portálu nebo aktuální informace Rady pro podporu a inovace. Více informací v ORISu.

  O-Gala (23. listopadu)

  Pozvánku na vyhlášení nejlepší sportovců ČSOS jsme již představili v samostatném článku. Přihlášky jsou stále otevřené, na programu bude taneční soutěž, představení dorostenců a mnoho dalšího, tak neváhejte dorazit do Jablonce nad Nisou.

  Facebooktwitter

  Warnning: Do NOT Get Caught While Searching!!
  Your IP : - Country : - City:
  Your ISP TRACKS Your Online Activity! Hide your IP ADDRESS with a VPN!
  Before you searching always remember to change your IP adress to not be followed!
  PROTECT YOURSELF & SUPPORT US! Purchase a VPN Today!